| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa incep dieta dukan. Imi putetiraspunde la urmatoarea intrebare: cum trebuie sa mananc? Dimineata ce, la pranz ce, seara ce. Nu vreau link-uri. vreau raspuns detaliat. :-)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă tot vrei să ţi o dietă, atunci TREBUIE s-o ţi CORECT!
NU te mai iei după tot felul de sfaturi date de "copilaşi" de 12-18 anişori ( majoritari pe acest site )!

Faci bine şi CITEŞTI toate detaliile de la linkul "oficial" ( inclusiv reţetele de mâncăruri acceptate ) :
http://dietadukan.ro/regimul

Toate cele bune.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Lasa dietele!
Daca vrei sa scapi de kilograme,tot ce trebuie sa faci este sa te alimentezi corect, sa incerci sa renunti la mancarurile nesanatoase, precum cea de fast-food, bauturi acidulate, prajeli, grasimi de tot felul, lactate grase si cel mai important este miscarea.
Te pup!

| Gabi19971983 a răspuns:

Eu nu am urmat dieta Dukan, mi se parea oarecum drastica, ci o dieta proprie.
Eu am inceput din ianuarie anul acesta.
Si am luat-o usor, fara dieta drastica.
Timp de 2-3 luni nu am mancat deloc dulciuri si nici paine.
Am avut un carnet in care scriam ce masura am la abdomen, fese si picioare.

Dimineata intre 9-12 lapte cu cereale sau paine prajita (fara unt) cu ceai de menta
Intre 12-13 un fruct
De la 14-16 orez, supa, carne slaba(piept de pui), si orice ce nu contine grasimi, iti alegi un fel de mancare
Si apoi la 17-18 tot un fel de mancare de mai sus sau ceva usor

Inainte de culcare nu mai mancam nimic si beam o cana de ceai verde (este foarte eficient si bun la gust, pui doar un plic la o cana)

Inaintea ceaiului faceam in primele seri cate 50 abdomene, dar dupa ajungeam sa fac chiar cate 400 pentru ca eram obisnuita

Deci nu mancam deloc prajeli, beam multa apa, nu dulciuri si sport.

Imagineaza-ti in prima luna aveam 75 de kg apoi dupa 3luni am ajuns la 55 kg.
Acum am 45 kg, dar dupa cele 3 luni de cura n-am mai baut ceai, am mancat si dulciuri dar nu mult pentru ca e riscul de ase se depune.
Deci pentru mine e un miracol, crede-ma (sper ca nu te vei amuza) dar la abdmen aveam 110 cm, iar acum am 60-65 pe seara dupa ce mananc tot restul zilei.

Daca mai ai nevoie de sfaturi ma poti intreba.
PS:Rezultatul se vede si la 2-3 saptamani dar nu e miracolul de dupa 2-3 luni.
Succes. Daca te-am ajutat poate imi dai si o mica fundita.

| alisia18 a răspuns (pentru Gabi19971983):

Si in dukan scria ceva de fulgi. sau ceva de genu. Ai luat si din astea?

| alisia18 a răspuns (pentru Gabi19971983):

Scuze :-)) am mai citit dupa odata si acum am vazut ca ai urmat allta. O sa incerckiss

| Gabi19971983 a răspuns (pentru alisia18):

Succes! Si nu uita, iti trebuie multa ambitie!