| Pinkaana a întrebat:

Buna seara vreau sa va întreb ceva am facut o ecografie transvaginala si pelviana si mi.sa spus ca am boala inflamatorie pelviana Adică este doar o răceală la ovare ca am stat in frig etc? Mi a dat tratament cu voltaren

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este o raceala la ovare, dar niciodata aceasta boala nu este una simpla. O faci stand in frig si apoi, ami mult sau mai putin, tragi de ea toata viata, fiindca tratamentul este adesea indelungat si cu eficienta destul de redusa. Asta inseamna ca dupa ce ai capatat-o, ramai cu dureri ocazionale, care iti pot afecta viata sexuala, mai ales dupa ce depasesti 30 de ani, si, uneori, cu probleme de fertilitate. Marea majoritate a femeilor care au probleme in a ramane insarcinate au avut doar o raceala la ovare