| andreea_3181 a întrebat:

Buna si scuze de deranj. dar am si eu o alta problema si de fiecare data cand am avut mi ati fost de mare ajutor.sa va povestesc acum vreo 2 saptamana am avut diaree si m-a tinut cam 5 zile dupa care am fost constipata 3 zile, iar acum de 3 zile am inceput iar cu diaree si mai rau e ca am zi gust amar in gura dimineata cateva ore si dupa aia am gust acru in gura, si urinez foarte des daca nu ma duc la timp la baie cred ca as face pe mine. vreau sa precizesz ca acum doua luni am avut o gastrita medicamentoasa dar am luat tratament si nu mai am nimica mi a spus medicul. nu ma doare nica doar ca am simptomele alea. ce credeti ca as putea avea.va rog mult ajutati-ma. mutumesc frumos

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Elena_5113 a răspuns:

Scumpa eu cred ca esti deshidratata in primul rand. Daca ai diaree asta te deshidrateaza, ideea nu e sa bei mai multa apa ci sa iti iei niste saruri de hidratare pe care le dizolvi in apa si apoi bei apa. Diareea e foarte periculoasa, nu trebuie sa stai cu ea netratata. Mananca paine prajita cu branza, evita rosiile. In prima zi cand ai diaree e bine sa iei un furazolidon (e pentru copii insa e eficient) si peste cateva ore sa mai iei unul. Constiparea vine de la putine fibre in alimentatia ta, mananca cereale dimineata cu lapte cand esti constipata, miere sau o lingurita de ulei masline inainte de masa. Ajungi sa ai gastrita din cauza stresului mai mult, daca te simti ca treci printr-o perioada mai agitata a vietii, ia-o mai usor scumpa, comporta-te mai indiferenta, ai grija de sanatatea ta. Urinatul nu este bun pentru ca scoate apa din organism, crescandu-ti deshidratarea. Azi mananca paine prajita cu branza, atat, ca sa te legi la stomac si ia niste furazolidon dupa ce mananci. Pentru ca stomacul tau este deranjat si faci repede diaree, evita pentru o perioada agitatia, evita cafeaua, mananca cereale cu lapte de exemplu, evita supele, mananca paine proaspata, cereale in general. Consulta un medic.

2 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Gustul amar in gura, de obicei este de la ficat sau de la bila, Acreala e de la stomac (acidul gastric), iar faptul ca urinezi des inseamna ca ai o infectie a tractului urinar (ITU), dar in functie de simptomele pe care le ai se poate vedea care din organele ce compun tractul urinar este afectat. Ai mai jos un link care iti descrie mai amanuntit aceasta afectiune.
http://www.sfatulmedicului.ro/arhiva_medicala/urinari+dese
Totusi, parerea mea este ca ar trebui sa consulti medicul de familie si sa nu incerci sa te tratezi singura, pentru a nu se agrava afectiunile pe care e posibil sa le ai. Sanatate maxima!

| Doloresidk a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa consulti un medic, pentru ca s-ar putea sa ai o infectie.