| Criss_Cristina_2000 a întrebat:

Buna, simt să mi-a intrat ceva in ochi și nu reușesc să scot acel ceva, cred că e o geana, deoarece am mai avut, dar de data aceasta este în partea de sus si nu se mișcă de acolo, nu sunt sigură ce e, daca mă duc la spital am nevoie de trimitere de la medicul de familie in această situație? Însă mai am o dilemă, la ce spital ar trebui sa mă duc, la cel de copii sau la județean? deoarece eu mai am 2 săptămâni și devin majora. Oare sunt și clinici private care se ocupa cu așa ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Eu cred ca e alergie, asa ca nu te mai agita sa scoti nimic, nu ai ce.Asa am patit si eu, ziceam ca am nu stiu ce geana in ochi, zic mai cum s-o scot laughing am pus pe cineva sa se uite si zice nai nimic frate, apoi mi-a spus cineva vezi ca e alergie.Ca urmare asta e, se mai intimpla.Alergie de la polen sau nu stiu animale sau ceva de genul asta.Bine o sa spui ce polen laughing polen de conifere nu polen din ala de la florile de primavara.Eu am urmarit, am program pe telefon si astia dau de alergii, polen, mucegai bla bla.Si cand mi se intampla ma uit in zilele alea ce este in aer si asa am banuit cel putin pana acum ca e de la polen.Este iarna, nu-i frig dar asa spun astia de la meteo de unde locuiesc eu e polen in aer.Au fost zile mau mancat ochii vai de mine.Acu nu mai e polen nu mai am nimic.Sunt unia spui cas vampiri li se inrosesc si ochii tot de la alergii.
Deci pune pe cineva sa se uite in ochii tai sa verifice bine, nu e nevoie sa te mai duci la medic daca nu ai nimic in ochi.
Doctoru oricum nu are ceti face in cazul asta, eventual sa iti prescrie ceva pilule pentru alergie. Poti face teste sa vezi la ce anume ai alergie, dar alea costa si din cate m-am interesat pot aia sa nu-ti afle din prima incercare, apoi daca mai vrei mai incearca si alti agenti dar trebuie sa dai alti bani laughing si tot asa, exista posibilitatea sa nu-ti afle deloc agentu ceti provoaca tie alergia.Bine de cele mai multe ori le nimeresc, dar nu-i 100%. Sunt si diverse pilule,spray-uri pe care le poti folosi.Dar astea fctie de cat de enervanta este situatia. Daca la tine e ok si poti suporta stai asa.
La mine la inceput a fost rau de tot,dar apoi in timp sa diminuat, acum mai apare asa sporadic.
Daca vrei sa mergi la spital du-te la urgenta, spui ca nu mai suporti ai ceva in ochi, in acest caz nu-ti trebuie nici o trimitere, este o urgenta,, se uita aia si dupa stii exact cum stai.Bafta

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Senzatia de "corp strain" in ochi poate fi si din alte cauze! Asa ca, du-te la ambulatoriul unei clinici/ spital de oftalmologie, oricare ar fi acesta, cu biletul de trimitere de la medicul de familie.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Umple un pahar cu apă de la robinet si poti clipi cu ochiul in pahar sa alungi impuritatile din ochi si o sa vezi ca te vei simtii mai bine.

| anonimg a răspuns:

Du-te mai întâi la medicul de familie. Dacă te duci la el, nu vei plăti nimic (sau mai nimic).
Dacă nu te duci la medicul de familie, vei plăti chiar și 1 milion de lei vechi pentru problema ta.
Nu te gândi la ce spital vei merge; căci vei merge la cel care iti va spune medicul de familie (cred că la cel de copii).

De regulă geana ar trebui să cada in 2 zile dacă te speli des cu apă pe ochi.
Stii cum am facut eu? (tot cu o geană sub pleoapa de sus)
M-am dus la farmacie si am cerut picături pentru problema mea. Mi-a recomandat să pun la ambii ochi pentru că îmi vor face bine. Si asa am făcut. În două zile am rezolvat problema. Si am scăpat și mai ieftin.
Ar trebui să meargă si la tine cu picături. Ti le poți pune singura stând întinsă pe pat. Nu te va durea, ci doar sa ai niste șervetele uscate pentru că vei lăcrima un pic.

| Elena9328 a răspuns:

Încearcă cu apa oxigenata. Daca nu merge, du te la medicul de familie

| Alexand3ru1 a răspuns:

Du-te la ambulatoriu unui spital de oftalmologie.