Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Sora mea a fost diagnosticata cu cancer rectal cu metastaze la ficat. A fost operata la rect, iar medicul a spus ca nu mai are nimic acolo. Acum trebuie sa înceapă chimioterapia pentru ficat. Medicul la care este ea a spus sa nu încerce cu remedii naturale, dar altul a pus sa nu facă chimioterapie pentru ca o sa ii fie rău si sa încerce cu remedii naturale. Ce sa facem? Sa lăsam sa facă chimioterapie sau nu? Noi vrem sa se facă bine, chiar dacă știm ca e ultimul stadiu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Tratamenrul naturist este ineficient intr-un astfel de caz. Cel mult sa fie vorba despre sucuri de fructe si legume preparate in casa si aprobate de medic.Cu vointa chimioterapia se poate suporta si are rezultate.Nu toate persoanele reactioneaza negativ cu greturi si varsaturi la citostatice.Nu iesiti din cuvantul medicului.Cine v-a spus ca este ultimul stadiu? La ce spital a fost operata sora ta?

| Paula555 a răspuns (pentru mira):

Sora mea a fost operata la institutul regional de oncologie Iași. Bănuim ca este ultimul stagiu, deoarece s-a extins de la rect la ficat.

| mira a răspuns (pentru Paula555):

Rezulta ca este pe mana unor medici foarte buni cu multe superspecializari.

23 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Off..imi pare rau pentru surioara ta, mai ales ca am pierdut o sora si stiu ce inseamna sa suferi.
Un tratament naturist merge doar atunci cand il iei preventiv...
Cand boala este avansata, numai medicina si tratamentul medicamentos isi face datoria.
Asa ca, daca medicul a prescris acel tratament, este bine sa il urmeze chiar daca apar si reactiile adverse.
Multa putere sa aveti si credinta ca o sa fie cat de cat bine.
O seara bunahappy

| AdelinaC a răspuns:

Sa faca chimio. Cum adica remedii naturale? Nu iti dai seama ca astea ii vor agrava starea? Chimio ii da un rau de moment, dar va face ca tumora hepatica sa regreseze si are sanse sa traiasca ani buni de acum in colo pentru ca prin terapia asta se distrug celulele canceroase. Nici un medic normal nu recomanda renuntarea la tratamentul medicamentos in favoarea celui naturist.

| Fatamuntilor a răspuns:

In cazul cancerului,parerile unor profani sunt mai putin importanta
Se stie ca cancerele sunt de mai multe feluri,oamenii reactioneza diferit la tratamente
Chiar si banala aspirina da efecte, adverse, mergeti pe medicamente

Eventual, cautati si parea altor medici, evetual la Cluj!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Chimioterapia este cam ultima solutie, care, insa, are o multime de consecinte. Este insuportabila.
Parerea mea este sa incerce niste remedii naturale pentru inceput si apoi sa recurga la chimioterapie, daca mai este cazul. Nu ii vor face rau, plantele sunt niste adjuvanti minunati in astfel de cazuri. In familia mea, tratamentele naturiste sunt utilizate mereu cu incredere, chiar fac minuni.
http://www.slideshare.net/robintel/retete-naturiste-pt-toate-bolile
Aici sunt niste retete, eu cred ca te pot ajuta.
http://www.descopera.ro/......in-romania

http://ligiapop.com/......saptamani/
Spanzul este o planta cu puteri miraculoase, insa in cantitati mari poate fi otravitoare. Eu am folosit tinctura, bineinteles, in doze mici, nu am avut nicio problema.

Si, nu in ultimul rand, trebuie sa te rogi pentru vindecarea ei, rugaciunea are cea mai mare putere, o stiu din propria experienta.:)

Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ar trebui sa urmezi sfatul medicului, dar, sa nu lipseasca din dieta zilnica fructele si legumele in cantitati mari, astea au un impact important asupra cancerului pentru ca sustin sistemului imunitar, el e cel care elimina celulele canceroase, din pacate, da, chimioterapia ii distruge sistemul imunitar dar stopeaza dezvoltarea celulelor canceroase deci, oricum ai da-o tot aia e, cred...aa si era sa uit sa bage si miere cu polen.

| CristinaSNC a răspuns:

Off Doamne sad Nu stiu ce sa incerce, chiar nu ma pricep. Am vazut mai multe intrebari de la tine si sincera imi este foarte mila de tine si sora ta sad. Imi dau lacrimile, am si eu in familie cazuri de cancer si nu e o situatie placuta. Sper din tot sufletul sa se faca bine sora ta, multa sanatate si sa va ajute Dumnezeu sa se faca bine sora ta. Cati ani are surioara ta?

| Paula555 a răspuns (pentru CristinaSNC):

Sora mea are 22 de ani,

| Paula555 a răspuns (pentru CristinaSNC):

Mulțumesc mult! Sora mea are 22 de ani.

| CristinaSNC a răspuns (pentru Paula555):

Off! Sper sa se faca bine, m-am rugat pentru sora ta desi nu o cunosc. Sper sa se faca bine. Sanatate!

| Paula555 a răspuns (pentru CristinaSNC):

Mulțumesc foarte frumos! Sănătate!

| Hitler666MD a răspuns:

Esti un prost si inca unul foarte mare.

| Prezidentul a răspuns (pentru Hitler666MD):

De ce crezi ca majoritatea celor care au cancer rectal sunt femei?

| Hitler666MD a răspuns (pentru Prezidentul):

Nici nu vreau sa stiu, dar raspunsul tau nu era in tema, in orice caz imi cer scuze ca te-am numit.

| Prezidentul a răspuns (pentru Hitler666MD):

Te-am iertat inainte sa iti vad raspunsul, nu stiai ca sunt clarvazator? laughing

| Hitler666MD a răspuns (pentru Prezidentul):

Stiam ca esti un unt pe care il arata la televizor, prezident unt de calitatea inalta.

| Prezidentul a răspuns (pentru Hitler666MD):

Ma faci gras? crying

| madalinfindrihan a răspuns:

Mira are dreptate

| HereToHelp123 a răspuns:

Buna. Bunicul meu a avut cancer si a facut chimioterapie. Insa a facut si chimioterapie,a mancat si mai sanatos ( multe fructe, legume, din ce stiu eu sunt bune alimente cu antioxidanti, gen orez negru)Combinandu-le, a mai trait inca 9 ani happy Si era in faza a 3-a cand a fost diagnosticatwinking Da, se va simti rau de la chimio, insa trebuie sa fie si pozitiva! Doamne ajuta!

| MihaiArt97 a răspuns:

Buna, am avut un caz in familie...o ruda a avut cancer la ovare si a indurat chimioterapia ani si ani, dupa 5 ani s-a stins. Sfatul meu mai ales daca sora ta are metastaza este sa incerci remediile naturale, aceasta poate fi singura solutie, dupa chimioterapie va fi o leguma, in acest stadiu doar un remediu naturist poate fi singura sansa. Imi pare rau...

| AnaAna37 a răspuns:

Îmi pare foarte rău pentru sora ta. Nu ştiu ce sfat să-ţi dau... nu am trecut printr-o astfel de situaţie nici eu şi nici altcineva din familia mea... slavă lui Dumnezeu!
Chiar îmi pare tare rău pentru sora ta şi sper să se facă bine!