| unknown001 a întrebat:

Starea mea de sanatate nu e foarte buna in ultimul timp, de fapt se deterioreaza din ce in ce mai repede. Totul a inceput acum vreo 2 ani cand am inceput sa observ fire albe, aveam 14 ani, ma gandeam ca poate e genetic sau din cauza faptului ca treceam printr-o perioada stresanta, dar nu-mi imagineam ca perioada aceea va dura atat de mult, acum aproape jumatate din parul meu e alb si pare ca am 40 de ani, am riduri si cearcane constant. La scurt timp dupa am observat ca pana si ciclul menstrual mi se dereglase atat de mult incat incepuse sa-mi vina menstruatia de 2 ori pe luna, sa dureze cate 10 zile si sa am dureri insuportabile, la doctor mi s-a spus ca am o dereglare hormonala pe baza de stres. Fara sa-mi dau seama rupeam legaturile cu majoritatea prietenilor, nu mai ieseam afara, pe noapte dormeam maxim 6 ore, alteori mergand la scoala si cu o ora de somn, asta fara a mai dormi la pranz. Am slabit, nu mancam aproape nimic, ma simteam constant plictisita, nu eram trista, pur si simplu eram secata de puteri. Mi-au scazut notele, nu mai invatam deloc, eram mult mai irascibila, probabil si din cauza lipsei de somn. Totul s-a agravat odata cu carantina. De mentionat ca am mai avut `episoade` duse la extrem, izolare sociala, neingrijire, oboseala fizica si psihica, dar episoade care nu durau mai mult de o luna. In martie m-am mutat la sat pentru mai multa liniste si de atunci singurele lucruri pentru care mai ieseam din camera erau singura masa pe care o luam undeva la 17:00, sa-mi aduc gustari din bucatarie si dușul pe care il faceam pe la 3:00 dimineata. Acum mi-am dereglat programul de somn atat de tare incat ma culc la 8 dimineata si ma trezesc la 5 seara. Mi-e frica pentru ca pe langa starile duse la extrem pe care le experimentez adica ori izolare sociala, ori actiuni impulsive si maniacale, am observat schimbarile rele in sanatatea mea, lipsa de energie si de pofta de mancare. Dupa multe rugaminti de la prieteni si familie de a merge la psiholog mi-am dat seama ca e ceva in neregula cu mine, dar nu vreau sa merg pe motiv ca nu-mi place si nu mi-a placut niciodata sa vorbesc despre mine si nu vreau sa para ca ma prefac si caut atentie, poate pana la urma nu am nimic, sunt doar lenesa. Problema e ca ma ingrijoreaza sanatatea mea, memoria mea e din ce in ce mai proasta, nu mai stiu sa ma exprim, abia mai reusesc sa citesc o carte si nu vreau ca problemele astea sa fie permanente, va rog daca stiti o solutie sau stiti despre ce ar putea fi vorba sa-mi spuneti! Multumesc pentru timpul acordat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma emotioneaza povestea ta. Nu am mai auzit niciodata de asa ceva. Cred ca inainte sa mergi la psiholog, ar trebui sa mergi la doctor si endocrinolog, pentru hormoni. Cel mai important lucru pe care cred ca ai putea sa il faci e sa iti repari programul de somn. Daca ai reusi usor-usor sa dormi de la 00:00 la 9:00 sau ceva de genul ar fi super de tot! Incearca cand se apropie seara sa faci ceva fara telefon, sa citesti, sa desenezi, sa scrii o poezie. Sa ai lumina galbena in camera daca se poate. Icearca doar sa te culci cat mai devreme, nu pune alarma la trezit. Ai multe ore de recuperat din trecut. Dar trebuie sa fii super serioasa cu privire la asta si sa fii constanta si in weekend. Cred ca te-ar ajuta cu multe din problemele pe care le ai. In rest chiar nu te pot ajuta, e ceva nemaiauzit, dar iti doresc multa bafta si putere sa treci peste. Fata de multe alte persoane, nu imi dai impresia ca te plangi, desi ai probleme mari. Cred ca poti sa iti revii la normal si sa ai o viata super frumoasa, dar va trebui sa te straduiesti. Toate cele bune!

| Bruno92 a răspuns:

Mie îmi sună a depresie, cred că e cauzata de dereglările hormonale sau de la tiroida ..parul cărunt e cauzat de la stres, evita țigările și apucate de sport doar așa vei putea ieși din situația asta.alta varianta ar fi sa ieși cu prietenii și să te distrezi... daca nu ai prieteni apucate de sport. Indicat ar fi sa apelezi la un psiholog el va fi în măsură să îți spună dacă e cazul sa mergi la un psihiatru pentru tratament antidepresiv