| Mogiojojo a întrebat:

Stie cineva ce trebuie facut in timpul unei radiografii abdominale simple? Trebuie sa stai intins sau in picioare? Te dezbraca doar pana in zona buricului sau si mai jos? Si cam cat timp tine? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

O sa te indrume medicul.
In mod normal stai cu spatele la un perete iar in fata iti pune alt perete mobil. Iti zice med cand sa respiri si poc ai poza facuta in 2 min.

| nastaseelenacristina a răspuns:

Iti ridici bluza pana la jumate, stai intins, te da cu un gel apoi umbla cu acel aparat pe tine trebuie sa bei apa inainte si sa iei ceva pentru balonare carbocit, espumisan, etc ca sa iti vada organele bine, dureaza cam 20-30 min

| Dandinelle a răspuns (pentru nastaseelenacristina):

Aia este ecografia abdominala,

Radiografia e cea la care (depinde de ce se cauta exact stai ori intinsi ori in picioare) iar dupa cum s-a mai raspuns medicul radiolog te indruma.
Oricum nu ai de ce sa-ti fie rusine, medicii de genul asta nici nu mai clipesc la corpuri goale, isi fac treaba bine.