| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva cum as putea scapa de bronz sau macar de arsura soarelui? (fara suc de lamaie, care e o prostie!).Va multumesc happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| 93Anna93 a răspuns:

Incearca otet.Te dai cu el pe piele si calmeaza arsurile, dar iti face si pielea sa se cojeasca, deci se duce bronzul...Ca sa calmezi arsura iaurt(nu am incercat niciodata, dar am auzit ca e bun).

| JnY a răspuns (pentru 93Anna93):

Dar la mine nu e asa de grav, partea mai prosta e ca sunt usor alergica la soare si mi se inroseste pielea ingrozitor si astazi am facut un nedorit lung contact cu soarele si la fata m-a cam prins si cum port ochelari, mi-au ramas forma ochelarilor... acum sunt foarte rosie, doar ca ma tem de un usor bronz care sa iasa in evidenta.

| JnY a răspuns (pentru JnY):

Proasta*

| 93Anna93 a răspuns (pentru JnY):

Pff...daca s-a inrosit pielea, e posibil sa apara si bronzu.Ai incercat sa te dai cu o crema hidratanta? Poate ti se calmeaza pielea.

| JnY a răspuns (pentru 93Anna93):

Da si nu vad efecte prea favorabile.

| Coco2730 a răspuns:

Singura cale de a scapa de bronz este reinnoirea stratului cutanat. Acest lucru se realizeaza e obicei natural si nu prea poti face nimic. Daca te exfoliezi frecvent si constiincios, este posibil ca un nou strat de piele alba sa apara. Poti folosi si o crema medicinala cu vitamina A ca sa te ajute sa iti exfoliezi pielea. Insa ai grija, fiindca te poate face foarte sensibila la radiatiile solare.

| Youkillme a răspuns:

Ungete cu smintina sau niste cremuri pentru hidratarea pielii!

| edylucky a răspuns:

Pai ai 1 singura varianta daca nu vrei sa te duci la asistenta medicala stai in soare sa te arda sa pui pe tine pielea noua