| Ami123 a întrebat:

stie cineva de ce imi este greata dar tot o data as manca o oala de mancare

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Se spune ca : unii oameni mananca doar pentru a trai, iar altii traiesc doar pentru a manca. Probabil ca tu faci parte din a 2-a categorie. big grin

| Ami123 explică (pentru corbulalbrosu):

Da, dar eu doar de o sapt simt nevoia de as manca tot timpul. Si eu nu traiesc doar pentru as manca big grin

| nugasescusernameliber a răspuns:

Pe unii oameni mancarea ii face fericiti, iar daca ti-e rau, esti indispusa sau nu ai chef de nimic poate ai tendinta de-a apela la mancare, ca un refugiu din greata, te face sa te simti bine.
Abtine-te totusi, fericirea oferita de mancare e de scurta durata, apoi intri intr-un cerc vicios si vrei mai mult si mai mult.
Daca ti-e greata fa o pauza alimentara sa-si revina organismul, lichide, ceaiuri, ciorbe strecurate, eventual paine prajita cu ceai de menta.

| Felissa13Eden a răspuns:

Daca bei dimineata un pahar de apa cu lamaie, o sa-ti fie mai bine.

| Adrian926a a răspuns:

Esti stresat/a ar fi una din cauze.

| Ami123 explică (pentru Adrian926a):

Sunt fata!

| darrio2007 a răspuns (pentru Ami123):

Si fetele se streseaza.

| Alex8595 a răspuns:

Posibil sa fi insarcinata

| Ami123 explică:

Este posibilitatea sa fiu insarcinata?

| Ami123 explică:

Si ma simt obosita mereu, mereu am doar chef sa dorm, sunt parca molesita fara chef de nimic

| nugasescusernameliber a răspuns (pentru Ami123):

Daca ai mancat oala de mancare pana la urma e normal sa fi molesita, organismul e preocupat sa-ti proceseze alimentele.
Daca nu, cum te poti simti cand ti-e greata? Nu am intalnit om sa zica, mi-e greata dar ma simt asa de fresh si energic.
Daca ai dubii, fa-ti un test de la farmacie, e ieftin.

| Ami123 explică (pentru nugasescusernameliber):

De dimineata ma trezesc cu greata si manac normal si nu am zis ca am mancat o oala de mancare am zis ca la ce foame imi era as manca o oala cu mancare si ma simt obosita/molesita chiar toata ziua si daca am mancat si daca nu! Citeste mai bine si apoi comenteaza!

| nugasescusernameliber a răspuns (pentru Ami123):

Frumos ti-am raspuns, nu trebuie sa te simti atacata, am incercat sa te ajut.
Poate trebuie sa-ti vina ciclul, unele persoane inainte de menstra au greturi sau stari irascilbile si o pofta de mancare, chiar pun 2 kg pe ele, apoi le dau jos in perioada menstruatiei.
E ceva dereglare hormonala, de acolo pofta de mancare. La altii se manifesta prin deprimare, moleseala, agitatie, etc. Eu personal doar daca ploua afara am senzatia aceea "nu am chef de absolut nimic"

| Ami123 explică (pentru nugasescusernameliber):

Posibil sa fie si asta doar ca e prima data cand mi se intampla asa ceva. Oricum mersi de ajutor.