| Marinela93 a întrebat:

Stie cineva sa interpreteze un EKG, nu mai am rabdare pana maine, vreau sa stiu o parere.

Multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Poti sa pui poza.
Aici de exemplu: https://postimage.io/ Si sa dai un copy-paste la link.

| Marinela93 explică (pentru CuriousStuff):

Dar cum o pun, dati-mi adrtesa de email.happy Va roog mult.

6 răspunsuri:
| Marinela93 explică:

Am si o poza cu el.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Marinela93):

ECG cu ritm sinusal, complexe regulate, T inalt (4-8 mm) in V2-V5, ori pe baza unei hiperkaliemii/hiperpotasemii, ori fara cauza patologica, ma indoiesc ca e vorba de o ischemie a peretelui anterior, un cardiolog ar putea considera necesara si o echocardiografie sau macar o ionograma sa vada cum stai cu Potasiul. Fara supradenivelari. Fara extrasistole. Nu vad sa fie nici blocuri.
In mare un ECG bun, nu sunt in masura sa spun cauza acelor T-uri inalte, e normala la copii si poate sa persiste chiar la varsta adulta fara a insemna nimic patologic sau e vorba de o hiperpotasemie, dar doar un cardiolog e in masura sa-ti spuna ce e cu ele.

| Marinela93 explică (pentru CuriousStuff):

Multumesc mult, deci nu este ceva foarte gravhappy. Off, multumesc frumos!

| CuriousStuff a răspuns (pentru Marinela93):

Probabil nu e nimic. Oricum nu exista nimic grav sau ingrijorator pe ECG-ul tau, acea modificare ori e un mic dezechilibru electrolitic care se rezolva foarte usor, ori nu e absolut nimic.