| Estera123 a întrebat:

Buna!
Stie cineva un remediu bun impotriva negilor?
De ceva timp imi tot apar negi si dispar(se rup sau se retrag) intr-un timp destul de lung. Totusi, as dori sa nu imi mai apara, si chiar daca apar sa ii pot elimina.
Nu conteaza ca e remediu babesc sau ceva de la farmacie, doresc sa stiu daca functioneaza si cat de dureros este(nu suport nici cea mai mica durere).
Si o intrebare suplimentara, de la ce sau din ce cauza apar negii?
Precizez ca imi apar doar pe degetele de la maini.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| yellowalien a răspuns:

Negii apar de cele mai multe ori cand sistemul imunitar e cam slabit. Problema ta va fi tratata in 2 moduri simultan:
1.intern. Du-te la un plafar si ia-ti niste suplimente alimentare naturale, din plante, pentru stimularea sistemului imunitar, gen Imunostim. Mananca mai sanatos, cat mai multe fructe, legume, miere de albine, renunta la zahar pe cat posibil.
2. Extern. Iti spun leacul asta pentru ca e garantat, asa am scapat eu de 2 negi care imi aparusera la un moment dat, cam in 2-3 saptamani si 100% natural. Ideea e ca negul trebuie "sufocat" si inmuiat in fiecare noapte, asa ca fa-ti un stoc cu un leucoplast sau plasturi. Seara inainte de culcare ia o bucatica de usturoi si piseaz-o, aplic-o pe neg si acopera. A 2-a zi indeparteaza plasturele, nu baga negul in seama pana nu vine din nou timpul sa dormi. Vei repeta operatiunea, dar de data asta cu ceapa sau aloe vera(o bucatica de frunza aplicata pe neg si acoperita). A 3-a zi poti folosi din nou usturoi, a 4-a ceapa sau aloe, etc. In timp, negul se va inmuia, usca, si vei scapa de el. Nu ramai cu semne. Ideea e sa nu pui in fiecare seara usturoi, pentru ca poate irita pielea foarte tare, mai ales daca esti sensibila. Eu am patit-o pana m-am prins de figura.
In orice caz, ai grija sa te tii de tratament ca sa scapi cat mai repede. Nu neglija tratamentul intern.
Spor l-a scapat de negi! happy

9 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Mergi la un dermatolog, iti da o solutie care pur si simplu ii arde dar si ceva care sa protejeze zona adiacenta. Daca urmezi exact tratamentul scapi definitiv de ei!

| Estera123 explică (pentru fabiola):

Doare solutia care ii arde?laughing

| Funions a răspuns (pentru Estera123):

Nu doare....simti o usoara piscatura si te urtura dar foarte putin.....si nu dureaza mai mult de max 5 minute

| fabiola a răspuns:

Nu! Eu iti pot spune cum se numeste dar nu este bine sa aplici nimic pana la confirmarea medicului specialist.

| afrodita3333 a răspuns:

Exista ceva la farmacie nu mai stiu exact daca este crema sau un fel de ser care ii ingheata.Intreaba farmacista si vei te vei lamuri.

| Estera123 explică (pentru afrodita3333):

Tocmai de aia am pus intrebarea aici. Vreau sa imi raspunda persoana care au folosit produsele respective(sau cunosc pe altcineva) si sa imi spuna daca au fost sau nu bune. Farmacista este obiectiva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu aceeasi problema(sunt barbat) si am fost la dermatolog, unde mi-a cauterizat negii, dupa care mi-a spus sa ma dau cu unguent Baneocin si sa iau Isoprinosine(pastile pentru imunitate) cate 10 zile pe luna, timp de 3 luni. Inca mai am, ca vad ca mai apare cate unu mic, dar cine stie, poate vor trece in timp.

| Funions a răspuns:

Eu am avut negi pe fata si am mers la dermatologie, acolo prepara o solutie speciala care iti ardea chimic negii fara sa lase urme sau sa reapara pe parcurshappy

| Estera123 explică (pentru Funions):

Si te intreb si pe tine, doare?laughing