| Alexandrainfinit a întrebat:

Buna, stiti ca ieri v-am spus ca mi-a venit si ca ii voi spune mamei, i-am spus dar ideea e ca imi curge foarte mult intr-o ora-doua. Azi am fost la scoala si a fost groaznic, cand stateam pe scaun un timp si dupa ma miscam simteam ca imi curge mult, era senzatia ca si cum faceam pe mine. Cand ma ridicam, era mai groaznic! Imi curgea rapid si mult si nu se mai oprea. Eu am purtat absorbante, am schimbat 5 in 8 ore pentru ca habar n-am cum dar sangele cred ca trecea prin absorbant. Dupa ce imi schimbasem doua, a treia ora (ora 15) cand m-am ridicat de pe scun era sange pe scaun si a aflat toata clasa ca sunt pe stop dar nimeni nu a ras sau ceva. Ba chiar... Fetele mi-au fost alaturi si m-au ajutat. In acea pauza (ora 15) eu nu voiam sa ma ridic de pe scuan, eu aveam pantaloni negri si nu se vedea insa era oribil cand ma ridicam si imi curgea fara oprire. Asa ca urmatoarea pauza (ora 16), o colega s-a dus la profesoara cu care terminasem ora si i-a spus despre ce este vorba. Aceasta m-a ajutat si le-a spus tuturor din clasa sa iasa pentru ca vrea sa vorbeasca ceva important la telefon. Doar eu cu fetele am ramas si am sters scaunul, dupa am mers la baie si mi l-am schimbat. Ideea e ca aveam foarte mult sange, aveam si pe lenjerie si pe pantaloni(pe dinăuntru) deci nu se vedea. Este ceva grav daca imi curge mult? Sa zicem cam o cantitate de aproape un pahar plin in vreo doua ore. Sau nu neaparat in aceste ore, e ok daca imi curge atat de mult? E prima menstruatie si imi este frica, mama a spus ca ei la inceput nu i-a curs atat de mult si a spus ca nu stie de ce si nu vreau sa merg la medic. Voua la inceput cum v-a curs?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| evamaria127 a răspuns:

Este total normal mai.ales prima. data și eu am pățit la fel recomand în fiecare pauza sa mergi la baie sa verifici pentru a evita sa te patezi

| Alexandrainfinit explică (pentru evamaria127):

Ok, multumesc de sfat happy
Doar ca... E o senzatie super naspa, cand ma ridic, peste vreo 3 secunde incepe sa imi curga de zici ca fac pe mine si dureaza mai mult de 5 secunde si e oribil. Mama m-a intrebat daca m-am patat si i-am spus da, iar ea a spus ca probabil mi-am pus un absorbant prea mic si subtire, sunt always protocalii si cei drept... Sunt micute dar mai am un pachet always care au ambalajul mov si inauntru difera modelul de la ambalajul de la fiecare absorbant. Mi le-am cumparat inainte cu cateva luni sa imi vina si eu nu am tinut cont de picaturile alea de pe ambalajul intreg deci habar nu am de cate picaturi sunt

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Aia-i o prostie cu: 'Nu vreau sa merg la medic"! Mergi! Chiar urgent! Nu te juca cu sanatatea ta!