| anonim_4396 a întrebat:

Stiti care ar fi cauzele aparitiei vergeturilor? Mai demult eram mai plinuta si imi aparusera niste vergeturi intre picioare si pe solduri. Am slabit 13 kg, dar nu brusc, in vreo 6 luni. Si inca imi apar pe picioare si chiar pe brate, desi imi mentin greutatea constanta. Unele inca au ramas rosiatice, desi le am de la 9 ani, iar altele sunt albe, desi mi-au aparut luna asta... Care ar fi cauzele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ingrasarea rapida duce la ruperea pielii si asa apar vergeturile, care nu-s altele decat crapaturi ale pielii.

| Carolina1972 a răspuns:

Vergeturile,dupa cum stiu eu, apar de la o ingrasare sau slabire brusca, intr-un scurt timp. Pielea se crapa usor, si apar ele, vergeturile.