| anonim_4396 a întrebat:

Stiti ceva remedii pentru anxietate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Daca nu dormi de la stres, este altceva, mai redu din el, ca e normal de la stres sa nu dormi.
Dar daca inainte aveai acelasi stres dar dormeai, nu e okey.

Daca vrei psihoterapie e bine, dar trebuie sa stii ca trebuie. Ca daca nu trebuie si se agraveaza, nu e bine. Si unii psihologi nu se prind cand e cazul de tratat si nu trimit oamenii la medic.
Invers insa da. Daca un medic stie ca nu e de tratat, te trimite la psiholog.
Multi medici fac asta.
Daca e anxietate mai grava se trateaza in general. Nu stii exact ce aveau acele persoane si daca au spus corect intensitatea problemei.

Vorbeste si cu un psiholog pana la urma si vezi ce spune.

21 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ultimile studii spun ca, anxietatea si depresia sunt strans legate de lipsa a doi hormoni, vitali creierului si organismului (serotonina si melatonina), care se produc numai cand dormim, intre orele 10 seara si 2 noaptea.
Daca obisnuiesti sa mergi la culcare dupa miezu noptii, iti privezi corpul de acesti hormoni si in timp, lipsa lor, duce la boli grave hormonale si neurologice, incepand cu depresie, anexietate, atacuri de panica, ganduri de sinucidere, paranoia, schitofrenie, diabet samd.
Remediile sunt simple: iti ajustezi somnul, sa dormi la ora 10 seara si in cateva luni, recuperezi ceea ce ai pierdut in ultimii ani. Mai poti lua din farmacie suplimente precum, melatonin, valerian ori chiar tinctura de sunatoare.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Ideea e ca am probleme si cu somnul, nu reusesc sa ma odihnesc.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil pentru ca nu dormi de foarte multa vreme, la ore normale, de aceea esti atat de dereglat.
Pana nu-ti vei schimba obiceiul prost sa pierzi noptile, nu se va schimba nimic in bine, dimpotriva, vor apare mai multe probleme de sanatate.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

M-am pus sa dorm la ora 22, si am luat melatonina pentru somn si tot nu am putut dormi toata noaptea.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-i nimic, nu se poate rezolva oricum intr-i noapte, ceea ce ai stricat in ani.
Ziua urmatoare nu dormi deloc, impunandu-ti sa stai treaz si sa faci diverse treburi, ca sa te tii ocupat.
Cand vine seara, du-te in pat la 9 sau 10 si dormi, cand nu mai poti si culca-te!
Vei vedea ca, nu vei mai avea probleme sa adormi rapid.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Normal ca nu ai putut sa dormi, ca de multe ori melatonina aia este zero.
Cand a inceput sa apara chestia asta cu nedormitul? Dormeai bine pana atunci? Dormeai okey noptile?
Ai si frica, temeri? Sau doar ca nu te poti odihni?
Nu dormi ca esti odihnit pur si simplu, sau esti obosit dar te macina n ganduri, esti agitat, nelinistit?

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Cu dormitul de mult am probleme, dar nu in fiecare noapte, de multe ori nu puteam dormi bine din cauza ca stateam pe telefon inainte, eu sunt sensibila cu somnul, dar sunt nopti in care dorm foarte foarte adanc si bine( recunosc ca in acele zile sunt mai linistita si fara stres).
Am si anumite frici si temeri, ganduri, agitatie etc, fapt pentru care mi-am dat seama ca poate fi din cauza anxietatii. Sunt nopti in care nu am ganduri si tot nu pot dormi bine, probabil pentru ele inca exista in subconstient.
Dar pana acum cand luam melatonina dormeam cat de cat.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Am inteles, pai de aia am zis sa te duci la un medic, ca sa stii sigur ce si cum, ca daca nu e ceva de tratat e ok, dar daca e? Uite ce ai zis "pana acum dormeam cat de cat cu melatonina", deci imi suna ca se agraveaza treaba, ca acum nici cu aia nu mai dormi.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Poate fi din cauza ca s-a schimbat ora, habar nu am. Iarasi cand e luna plina nu pot dormi bine.
Poate trebuie tratata cu ajutorul unui psiholog dar imi e si frica. Nu as vrea sa iau tratament.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu vezi ce zice medicul, poate nu e nevoie, dar el poate da un raspuns corect. Dar daca trebuie, ce ai de ales? Nu ai vrea sa stii ce se intampla daca ar fi cazul de trat si nu iei.

Si inainte cand era luna plina dormeai bine?

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Si da, si nu. Depinde si de stresul din perioada zilei.
As dori mai mult psihoterapie decat tratament, stiu persoane cu anxietate mult mai grav, si s-au tratat prin psihoterapie.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Sa stii ca, dupa ce iau melatonina(pentru somn), parca ma simt mai bine, chiar daca nu imi vine somnul, vreau sa spun faptul ca parca dispare anxietatea, gandurile etc. Deci se poate sa fie cum spui tu.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt, nu-i dupa mine ci dupa studiile efectuate de americani, care confirma acest lucru.
Melatonina doar iti linisteste sistemul nervos si te pregateste, dar tu trebuie deja sa fii in pat si gata de dormit.
Intr-adevar, sunt tehnici de respirat care te ajuta sa adormi repede, asezandu-te confortabil pe perna, invelit sau dezvelit, sa-ti fie bine, cu mainile si picioarele foarte usor departate de corp, oncepi sa respir adnac si rar. Gandeste-te la ceva linistor (un peisaj de munte, sau o apa curgatoare) si continua sa respiri in timpi, inspirand adanc si expirand la fel. Functioneaza daca esti relaxat, inspiriand si expirand lent si adanc.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ai observat ca iti ia gandurile atunci e buna, credeam ca nu mai are nici un efect cand ai zis ca nu mai da somn, insa mai inseamna ca ai si anxietate daca are ce sa-ti ia!
Totul este ok daca trece asa, dar daca nu? Ca pana acum te facea sa si dormi, acum nu te mai face.
Sa vedem intr-o luna cum va fi, daca tot avanseaza lent dar sigur, nu mai merge asa.
Insa sa speram totusi ca da inapoi daca deocamdata nu vrei sa consulti un specialist nici macar psiholog.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu dormi de la stres, este altceva, mai redu din el, ca e normal de la stres sa nu dormi.
Dar daca inainte aveai acelasi stres dar dormeai, nu e okey.

Daca vrei psihoterapie e bine, dar trebuie sa stii ca trebuie. Ca daca nu trebuie si se agraveaza, nu e bine. Si unii psihologi nu se prind cand e cazul de tratat si nu trimit oamenii la medic.
Invers insa da. Daca un medic stie ca nu e de tratat, te trimite la psiholog.
Multi medici fac asta.
Daca e anxietate mai grava se trateaza in general. Nu stii exact ce aveau acele persoane si daca au spus corect intensitatea problemei.

Vorbeste si cu un psiholog pana la urma si vezi ce spune.

| Mosotti a răspuns:

Daca persista, du-te la medicul psihiatru, ii spui, si daca considera, iti va da tratament si va fi bine, vei lua un timp si dupa aia vei fi bine fara sa mai iei.
Nu sta asa, ca se poate agrava! Ca naturistele nu ajuta mai deloc si nu te face decat sa pierzi timpul daca e anxietate care dureaza de mai mult timp. Si cu cat pierzi timp, cu atata poate fi mai rau.

| Donsavas a răspuns:

Medicatie anti anxietate. Dacă intr adevăr ai o afectiune anxioasa. Intreaba un medic!

| Mosotti a răspuns (pentru Donsavas):

Si eu am spus dar inca nu doreste asta. Din partea mea poate sa nu se duca, nu e problema, dar am recomandat dupa cazurile pe care le-am tot vazut, unele au fost de tratat, altele nu, dar doctorul a constatat asta.
Sa mai stea o luna asa sa vedem cum evolueaza treaba.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

ASMR
Dar mai bine un specialist

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Somn suficient, mincare buna, excursii in munti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tehnicile de respiratie sunt utile pentru anxietate un psiholog te invata cum sa faci.

| aimullah123 a răspuns:

Socializarea face minuni in anxietate.