| Chuchilili a întrebat:

Stiu ca la 14 ani se face un vaccin, ceea ce ma incurca este tipul vaccinului. Unii zic ca e anti-difterie si tetanos (DT) altii ca e BCG (anti-tuberculoza). Am auzit ca de la vaccinul BCG ramane semn si doare foarte tare.
In certificatul meu de nastere scrie : 14 ani - vaccin BCG.
Acum m-am incurcat de tot, nu stiu care trebuie sa-l fac.
Vreau detalii de la cineva care a facut de curand.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| delightful a răspuns:

Vaccin DT9 diftero-tetanic (la 14 ani).
BCG se face in primele zile de viata.

Eu stiu ca l-am facut in clasa a 9-a si nu m-a durut deloc.

| Chuchilili explică (pentru delightful):

Merci. Am auzit zvonuri cum sa fetele fac 2 vaccinuri, si in cartea mea de vaccinuri erau trecute si DT si BCG. BCG-ul il am facut oricum.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E vaccinul care se face in clasa a -Vlll- a si e pentru mai multe boli.Chestia e ca in unele scoli nu se face si il faci la liceu

| Chuchilili explică (pentru anonim_4396):

Si pana la urma care vaccin se face?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Chuchilili):

Se face in incheietura si e pentru tbc, rujeola si astm

| JohnnySilverhand a răspuns:

Nu inteleg de ce ti-ar face, eu am 15 ani si singurele vaccinuri au fost cele din clasele 1-4. Poate ai avut probleme la nastere, dar mi se pare ciudat.

| Chuchilili explică (pentru JohnnySilverhand):

N-am avut nicio problema, e un vaccin obligatoriu, asa a zis medicul de familie. Vaccinul BCG il fac toti nou nascutii in primele 24 de ore.