| anonim_4396 a întrebat:

Stiu ca pilula de a doua zi se ia in termen de 72 de ore, insa as dori sa stiu, oare in aceste 72 ore are acelasi efect? Adica nu este vreo problema daca se ia dupa 35-40 ore atata timp cat se afla in intervalul de 72?
Daca este cineva care a luat, au fost reactii adverse grave?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Are efect maxim in primele 48 de ore, dupa care scade la 50%
in ce privesc efectele negative are enorme si dezastruoase:
- da peste cap tot sistemul hormonal pentru 6-12 luni
- modifica menstruatia, ovulatia si perioada fertila pentu 6-12 luni
- poate provoca sterilitate, chisturi, sangerari sau tumori
- costa mult... samd

Indicat este sa folositi PREZERVATIVUL ca nu musca, nu doare, nu strange pe nimeni, nu are nici un efecte negativ, nici pentru fata si nici pentru baiat, nu provoaca chisturi, tumori sau dereglari hormonale si costa 1-2 lei bucata.

| mdc98 a răspuns (pentru Violleta2022):

Folosim de obicei, dar in acea zi nu am folosit. Acum s-a intamplat si aia e.
Am luat-o in primele 48 de ore, mai exact dupa vreo 35 ore. Dupa 12 ore urmeaza sa o iau pe a doua.

| Violleta2022 a răspuns (pentru mdc98):

Ca sa nu se intample asa accidente, este simplu: nu faceti sex deloc cand nu aveti prezervativ.
Ca nu muriti cateva ore sau zile, pana faceti rost de 2 lei, sa cumparati un prezervativ.
Chiar nu merita toate efectele astea negative sa ti le bagi in corp!

Tu te-ai sacrificat pentru labagiul asta, care nu da doi bani pe tine, uitandu-se la pornografie, cand nu esti acasa?