| anonim_4396 a întrebat:

Sunt adolescenta si as vrea sa stiu daca pot merge la un psiholog fara sa am acordul parintilor. Am o situatie mai complicata si de aceea nu as vrea ca ei sa stie macar la inceput. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Daca ai bani, binenteles! Banii vorbesc! Succes!

| diaac a răspuns:

Buna! Apreciez ca tu constientizezi si vrei sa ai parte de suport de specialitate. Din pacate, ca sa poti merge la psiholog, este nevoie de acordul unui tutore legal pentru minori.

Exista intr-adevar situatii in care este preferabil ca parintii sa nu stie (si anume, ma refer aici la situatii de abuz). Daca esti intr-o asemenea situatie, iti recomand sa apelezi la serviciile de protectia copilului.

Inteleg ca poate fi dificil sa vorbesti cu parintii tai despre nevoia de a merge la psiholog. Iti recomand sa suni la Telefonul Copilului sau sa cauti sprijin la ei prin intermediul internetului http://www.telefonulcopilului.ro/ pentru ca este un mod de a cauta sprijin de la persoane cu pregatire pentru asta, fara sa fie nevoie sa ai acordul parintilor. Poti sa te consulti cu cei de acolo despre situatia ta pentru inceput si sa gasesti o solutie in legatura cu ai tai, cu varsta ta si mersul la psiholog.

| Bogdanel97 a răspuns:

Poti merge linistita. Poti sa le zici ca mergi in alta parte de exemplu la suc cu prietenii, la plimbare.