| Natsuki a întrebat:

Buna,sunt deshidratata si a inceput sa mi se usuce si sa-mi pice pielea de pe maini,picioare si fata,este grav? Adica pana acum nu imi pica decat de pe maini si picioare iar de ceva timp a inceput si de pe fata (obtaji,frunte,spancene si nas), daca ati patit si voi asta ce ati facut si sunt in prag de vreo boala? Va rog fara du-te la doctor! Multumesc, funda+vot.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la dermatolog!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Du-te la popa si te impartaseste, in cazul in care nu vrei doctor. Trebuie musai sa iti faci niste analize. Povesteste-ne totusi un pic ce/cit maninci, ce/cit bei, stil de viata, treburi.

| anonimg a răspuns:

Mananca sanatos, 2 litri apa/zi, dormi suficient, si miscare zilnica.
Consuma salate cu ulei de masline; acesta contine vitamina E.
Vitamina E asigura sanatatea pielii. Vezi ce alimente contin vitamina E. Vei descopri exact alimentele care nu prea fac parte din hrana ta zilnica. Acum ar trebui sa faca parte.
Printre altele: http://www.sfatulmedicului.ro/......izare_8053

Sfat: oamenii care nu consuma cruditati, vor consuma pastile.

| CuriousStuff a răspuns:

Da, poate fi grav.
Si ce ai vrea sa-ti zicem daca nu "sa mergi la medic"? Vrei direct diagnostic si tratament online? Asa ceva nu poate sa faca nici macar un medic. Trebuie consult, trebuie analize... Sa vada exact ce boala ai si apoi sa-ti dea tratament.

Sau poti sa astepti, poate iti cade toata pielea si macar dupa aia nu o sa mai aiba ce sa cada... Cine stie...

Sanatate!

Răspuns utilizator avertizat
| BogdăneI a răspuns:

DU-TE LA DOCTOR!
Deshidratarea poate fi semnul unei afectiuni.