| diana2007 a întrebat:

Buna, sunt Diana si am 11 ani si 41 de kile! Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un regim?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| SEMIHA a răspuns:

Ești micuță, nu ai nevoie de un regim. Odată cu creșterea în înălțime, corpul tău va căpăta și o altă formă. Indicat pentru noi toți, în general, este să includem în alimentația noastră zilnică fructe și legume. Nu se pune problema de un regim la vârsta ta, pentru asta. Poate doar să nu faci exces de zahăr, să mănânci puține dulciuri și mai mult mâncare preparată acasă, nu fast-food. Și bineînțeles, mișcare, pentru sănătatea ta.

7 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Ai doar 11 ani. Nu te grăbi cu nici un regim, căci ești în creștere și te vei înălța, dar vei și slăbi puțin.
Faceți mult sport, mișcare, dus-întors de la școală pe jos!

| Felys a răspuns:

Renunta la dulciuri si la paine si e suficient pentru tine

| Anca135135 a răspuns:

Esti in crestere. Poti mânca la ore fixe, adică din 3 in 3 ore (7 10 13 16 19). Primul sa fie micul dejun apoi o gustare. A doua sa fie prânzul apoi o gustare si cina.Renunta la fainoase.Si fa mișcare.

| Puglife a răspuns:

Păi ai putea manca mai puțin și să faci mai mult sport.nu uita că dacă ei un tratament cu pastile sa ai grija sa nu ajungi ca mine la 56 kilograme!

| RobertMoon a răspuns:

Nu mai manca sau bea lucurile nesanatoase pe care le consuma copii de varsta ta, gen: chipsuri, sucuri din comert, dulciuri (decat rar), fara prajeli, fara carne de porc (sau poti manca doar muschiuletul care este slab). La varsta ta e simplu, nu ai nevoie de un anumit regim, renunta la lucurile nesanatoase, dar astea pot fi inlocuite si cu lucuri sanatoase facute in casa, in loc de chipsuri poti manca cartofi taiati subtire la cuptor cu un strop de ulei si sare, in loc de sucuri iti poti face sucuri naturale din fructe, in loc de dulciuri iti poate face mama ta niste clatite sau ce stie si e ok, dar e vina parintilor la varsta ta, NU E VINA TA, e vina lor, asta e clar, vorbeste cu ei si te vor ajuta mai mult decat putem noi.

| Alexandruxxxx a răspuns:

Fa sport

| Violleta2022 a răspuns:

Diana, la 11 ani nu ai nevoie de regim alimentar, trebuie doar sa renunti sa mai mananci: paine, paste, pizza, cartofi prajiti, dulciuri, prajituri, ciocolate, bomboane, gemuri si sucuri.
Daca renunti la acestea, usor usor vei slabi si in cateva luni vei arata mult mai bine.