| anonim_4396 a întrebat:

Sunt fata, am 1, 53 m si 47 kg. Am avut o greutate relativ stabila de cativa ani, niciodata nu m-am ingrasat sau slabit exagerat, adica mereu am ramas in zona asta de 40 si ceva de kg. Nu tin nicio dieta speciala, fiindca nu consider ca e nevoie. Mananc putin si des. Nu am fost niciodata la sala. Dar vreau sa incep sa capăt mai multa forta in mine si sa am un corp mai lucrat. Nu foarte mult, doar atat cat sa stau mai drept si sa nu mai am mainile slabanoage. Ce exercitii as putea face? Cum se numesc ele? Si de mancat, cum trebuie sa mananc sanatos la kilogramele mele? Eu pana in prezent, nu mi-am numarat niciodata caloriile cand am mancat. Cum numar caloriile? Ce mâncăruri imi recomandati la kilogramele mele? Nu prea stiu cum sa gatesc si sa ma hranesc sanatos. Adica, mananc ce mi se gateste acasa. Care sunt regulile, de fapt?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Prea multe întrebări. Ai o greutate bună.
Genoflexiuni, flotări și abdomene la tine în cameră acasă.

| Speranta12 a răspuns (pentru sadrian46):

Ok, multumesc!

| xeum a răspuns:

Eu recomand 6-7 mese foarte consistente pe zi big grin. Pentru a pune ceva masa pe tine trebuie sa consumi neaparat proteine ( piept de pui, carne de vita, lactate, peste, oua ), carbohidrati ( orez brun, paste, brocoli, cartofi, fasole ) si in ultimul rand grasimi sanatoase ( ulei de masline, alune, nuci, untul de arahide ). Incearca sa te odihnesti cat mai mult. Pune mana si descarca o aplicatie de pe magazin play, sunt N aplicatii care te vor ajuta, nu te antrena haotic.