| Marbella188 a întrebat:

Sunt fata, am 16 ani, 166cm si 66 kg. Si vreau sa slabesc la 60. Fac sala. Dar mananc ft multe dulciuri. Cum sa fac sa nu mai mananc? Nu ma pot abtine...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cumpara dropsuri mentolate (sau cu eucalipt) tari, din cele verzui, transparente.
Cand simti nevoia de dulce bagi unul in gura si-l sugi incet. Dureaza mult, e acrisor si franeaza pofta de dulce.

| Raducons a răspuns:

Din cauza la stres mananci multe dulciuri.cred ca ar trebui sa nu mai cumperi dulciuri.altfel nu te poti abtine.

| Kevinn2000 a răspuns:

Tot ce trebuie să faci este să fi în deficit caloric. Pentru asta trebuie să ai 2 cântare, unul pentru tine, iar celălalt pentru mâncare.
Bun, acum, cel pentru mâncare îl foloseşti ca să-ţi calculezi caloriile. De exemplu, dacă mănânci 200 de grame de orez fiert, îl pui pe cântar după ce l-ai gătit şi cauţi pe google câte calorii are 200 de grame de orez fiert. Dacă îţi cumperi ceva dulce, te uiţi pe ambalaj la calorii. Şi aduni toate caloriile pană la 1.500 să zicem pe zi. Deci mănânci 1.500 pe zi, cam aşa cred că e ok. Faci asta timp de o săptămână cu 1.500 calorii şi te cântăreşti în fiecare dimineaţă pe burta goală happy Dacă la sfârşitul săptămânii vei avea tot 60 kg, înseamnă că aşa te menţii tu, cu 1.500 calorii pe zi. Deci va trebui să mănânci 1.000 de calorii pe zi ca să slăbeşti în fiecare săptămână, sau dacă vrei să te îngraşi, trebuie să mănânci 2.000 de calorii sau mai mult. Totuşi, nu-ţi recomand să mănânci dulciuri ( majoritatea sunt dăunătoare în timp ) şi este mai uşor decât crezi să te laşi de ele. Îţi trebuie puţină ambiţie. Eu dacă vreau nu mai mănânc deloc, dar totuşi mai mănânc uneori... Şi eu fac sală de o luna şi ceva, dar eu trebuie să mă îngraş că am 55 kg şi 1, 73 laughing
Numai bine!

| MagicOneT a răspuns:

Inlocuitori, de cate ori ai pofta de ceva dulce, iei un mar, portocala, un fruct