| Anca2015 a întrebat:

Sunt fata. Ce înălțime trebuie normal sa am daca am 16 ani si 1, 58 si cam 55 kilograme? Ajunsesem sa am la 1, 57 si ceva la 58 kg, am dat 1 kg jos si dupa m-am bagat 2 saptamani in regim. Si cred ca am dat 2 jos, ma voi cântări, ca nu am apucat. Voi mai creste si eu? Vreau macar 1, 65 sa am la maturitate. Tata are 1, 70 cm fix iar mama 1, 50, sora mea la 16 ani avea 1, 65. Semana cu bunica cred. Acum are 1, 77 - 1, 78. E mai inalta ca tatal nostru, fratele meu e inca micuț, o sa vedem cand va fi mare.
Imi doresc sa fiu mai slabuța.
Un sfat? O parere? Cate kg trebuie normal sa am la acesta inaltime de 1, 58?
Nu sunt obsedată, disperată de kg. doar curioasă sunt. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| killer3023 a răspuns:

Genericul. Nu poti fi mai înaltă decat ai tai. Bine, poți fi, dar nu mult peste. Si ai 16, mai ai până la 18. Sunt fete care dintr-o dată se înalt. Fa sport, dans, înot, karate. Te va înălța si vei fi slabuta. Plus cu forme plăcute dacă faci sporturile mai grele. Sau baschet. Ia o minge, sari la cos, sau voley sau stretching intinderi prin casă dacă în public ți-e rusine. Dar sa nu fortezi, cand te doare slăbește knt întinderea. Fandari, ridicări pe vârfuri, podul din șezut, ăla din picioare e mai greu. Dar sa te încălzești bine înainte, ca la școală. Si ia totul in serios, indiferent ce alegi din ce am sugerat eu. Nu mai prin muncă și voința ta, vei reusi. Sportul e raspunsul la ceea ce vrei tu. Nu a făcut rău la nimeni, ajuta. Așteptăm rezultatele. Dar nu te astepta într-o lună să crești încât să scuipi semințe in cap, în timp.

| Anca2015 explică (pentru killer3023):

Ce am patit... in urma cu o saptamana deci nu stiu cum am facut ca am sarit fara sa ma încălzesc, am simtit cum a trosnit un os..si ma doare in zona soldurilor, într-o parte. Daca ma recuperez sad voi face sport, am mai facut. Dar acum abia ca mai pot dormii de durere.

Nu vreau sa fiu mai inalta ca tata, de 1, 70, dar sora mea este inalta si nu a facut sport de loc. Niciodată, nu-i placea. Mulțumesc pentru răspuns! happy

| killer3023 a răspuns (pentru Anca2015):

Dă-mi Facebook tău să-ți scriu in privat.

| Anca2015 explică (pentru killer3023):

Nu am Facebook. Oricum, mulțumesc pentru raspuns!