| Anisoaraaa0 a întrebat:

Buna,sunt fata si am 14 ani.
Puteți să-mi ziceți produse de mâncat bogate in calorii?
Vreau sa ma îngraș, va rog nu radeti, am aproape 14 ani fara 3 luni, aproape 1.60 si 37 de kg
Sunt foarte slabă dupa mine, e vara merg la plaja vreau sa arat bine, zici ca sunt o scândură, nu stiu ce sa ma mai fac.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu i asculta pe cei care te indeamna sa mananci zahar, fast-food, grasimi trans si saturate, patiserie etc. Vrei sa te ingrasi sanatos si sa ai toti nutrientii necesari in corp, nu sa fii o,, skinny fat". Uite alimente perfecte pentru tine:
-oleaginoase (fructe in coaja, ca nuci), seminte, cereale integrale, ca ovazul
-proteine (lactate, carne slaba, peste, nuci, oua)
-multe fructe (atat crude, cat si sucuri si uscate)
-carbohidrati (mazare, fasole, varza, brocoli, linte etc)
-Grasimi bune (peste, avocado, nuci, masline, uleiuri vegetale)
Bineinteles ca o alimentatie echilibrata este formata din tot, dar cu masura. Produsele de patiserie, cele bogate in grasimi trans si saturate, fast-food, cipsuri, zahar trebuie mancate doar de placerea gustului, adica rar. happy

12 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

200 grame de alune si o tava de tiramisu zilnic + mancare gatita cu grasime multa si cu paine.
In 2 luni te faci tanc rusesc laughing
Dar ma indoiesc ca poti manca atat de mult, cred ca ai un stomacel super micut, dupa 5linguri de mancare esti super satula.

| Ineys a răspuns:

Du-te la nutritionist. Astia chiar sunt seriosi cu shaorma si cu prostii pe aici. laughing Alea poate te ingrasa, dar iti aduc si alte probleme de sanatate.

| mastadont a răspuns:

Prăjeli, dulciuri, prăjituri cu cât mai multă ciocolată albă, unt de arahide, etc.

| aneliram a răspuns:

Pâinea, dulciurile, banane, cartofi, etc.

| Anonima163333 a răspuns:

Mananca dulciuri(nu in exces), fainoase, prajeli, fast-food.
Fa si miscare.Mananca seara, pe la ora 20.Mareste portiile de mancare.Sanatate!

| armiaso a răspuns:

Grasimea aduce cu ea urmatoarele probleme : varice, colesterol, probleme cu inima, tensiune arteriala, infundarea arterelor la nivelul capului ceea ce poate duce la atac vascular cerebral, probleme cu tiroida.
mai vrei?

mergi la sport, fara sa faci efort prea mare pentru ca ai totusi 14 ani si corpul e in formare, tonifiezi corpul si vei arata bine, nu este recomandat culturism cu greutati, ajungi sa faci mai mult rau decat bine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru armiaso):

Depinde, exista si grasimi sanatoase, din care ar trebui sa consumi ZILNIC si care te ajuta cu colesterolul si cu circulatia.

| armiaso a răspuns (pentru Cosmin86):

Intodeauna cand se discuta de grasimi se discuta de cele nesanatoasa, grasimile sanatoase sunt din nuci, ulei in, avocado, etc

| Cosmin86 a răspuns (pentru armiaso):

Asta pentru ca romanii sunt niste inapoiati inculti, grasimi inseamna si grasimi sanatoase happy

| armiaso a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu numai romanii nu cunosc conceptul de grasimi sanatoase, majoritatea oamenilor nu cunosc aceste lucruri si se vede pe masura ce mergi catre vest unde ratele obezitatii sunt din ce in ce mai mari, romanii inca nu au ajuns acolo dar nici nu mai au mult.

| mariusdaniel112 a răspuns:

Este normal sa arati asa la 14 ani, corpul tau se dezvolta. Poate la 18/19 o sa arati extraordinar si altele care de la 14 aveau sani mari si mai stiu eu la ce visezi tu, le atarna ca la babute. Asa ca fii tu fericita ca arati ca un copil pentru ca inca esti si nu te mai preocupa de aspectul fizic deocamdata.

| Anisoaraaa0 explică:

Am pus emoji dar s-a pus semnul întrebării,,?"