| adda36 a întrebat:

Buna! Sunt insarcinata in aproape 7 luni si doresc sa dau copilul spre adoptie. Poate ma puteti ajuta...macar cu un sfat...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
43 răspunsuri:
| CeaCuMasca a răspuns:

Cu un sfat?! Scuza-ma daca este o intrebare neadecvata,dar ce sfat preferi:care te ajuta sa treci cu vederea valoarea etica a faptului ce urmeaza sa-l faci sau cel care implica o lama si putin sange? Stii,mereu i-am impartasit parerea onorabilului Marilyn Manson, aceea ca femeile ar trebui sa efectueze un test de IQ inainte sa dea nastere unui copil, tu ce spui despre asta? Sau preferi sa nu-ti publici parerea, caci observ ca esti cam indecisa, acum 7 luni pareai dornica sa ai un copil.

| CeaCuMasca a răspuns:

Iti faci un cont pe TPU ca sa ne ceri un sfat? La ce sfat te astepti, ca nu m-am prins.Tu ai impresia ca un copil e ca un produs Avon? Daca nu-ti mai trebuie il poti arunca lejer la gunoi, sau chiar mai bine dona cuiva.Asa ai impresia? In momentul in care te-ai decis sa-ti desfaci coapsele ai facut cea mai mare greseala din viata ta! In 2 luni vei aduce pe lume un copil fara sperante.Ii iei toate sansele pe care le putea avea, il indepartezi de o viata fericita, il arunci intr-o casa de copii! Stii cum ajung majoritatea orfanilor de la casa de copii? Eu stiu, si cu siguranta indura ceva mai mult decat un organ infipt in diverse gauri zilnic.Esti constienta ca esti echivalentul unui monstru? Valorezi mai putin decat o punga de gunoi, esti in stare sa abandonezi un copil pentru un moft pe care il au majoritatea curvelor. Fato, data ti-e atat de greu sa-ti cumperi 3 prezervative, acum o sa platesti pretul! Nu meriti sa traiesti daca abandonezi copilul, esti o mizerie.Si tine cont de faptul ca si un copil de 13 ani ar gandi mai mult decat tine.Nu poti mereu sa iti arunci consecintele greselilor in carca altora.Cu ce a gresit bietul copil? Tu esti proasta fara minte, tu esti responsabila! Fa bine si pastreaza-l, caci daca vei mai vrea vreodata sa ai un copil, nu cred ca vei putea sa-l privesti sincer in ochi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CeaCuMasca):

Ai probleme? relaxeaza-te

| Fartie a răspuns:

Scuza-ma ca iti spun dar cele ca tine ar trebui inchise (la puscarie) bine ca ti-a placut cand ai stat cu bucile in sus si acum vrei sa dai un suflet nevinovat, care nu are nici cea mai mica vina spre adoptie. S-au inventat prezervativul si anticonceptionalele de ce nu le folosesti? straight face

| doctorandus a răspuns:

De ce nu-l dai la prieteni/rude? Poate dintre ei sunt unii care n-au copii si isi doresc copii. Nu-l da la orfelinat, ca acolo il distruge psihic. Sau cauta o fundatie pentru adoptii. Cu adoptiile internationale merge greu, asa ca mai bine il dai spre adoptie in Romania.

| Azµre a răspuns:

De ce ai vrea să-l dai spre adopție? Nu-l iubești nu e copilul tău?
Te adresezi la asistența socială de la tine din localitate și întrebi ce ai de făcut și cum.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Un copil nenascut spre adoptie?
de ce?
Cand va creste va e frica ca nu aveti cu ce sa il cresteti? Care e exact motivul poentru aceasta decizie.
Dumnezeu te poate ajuta sa cresti acel copil, nu trebuie sa il dai spre adoptie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti da un copil nenascut spre adoptie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce nenorociti sunteti. cine sunteti voi sa judecati. e asa de usor sa spui ca e imoral si ca nu e bine... intrebarea ei nu a fost, daca e bine. a vrut doar sfaturi. si daca nu aveti sfaturi de dat, e de preferat sa va tineti gura.

| CeaCuMasca a răspuns (pentru anonim_4396):

Nenorocite sunt multe persoane in lumea asta, dar cu siguranta noi nu.Tie ti-ar conveni sa te trezesti la 15 ani ca esti intr-un orfelinat,fara viitor, fara parinti, fara casa?! Si asta nu din cauza unei tragedii surprinzatoare, nu! Ci fiindca draga ta mamica nu a auzit vreodata de prezervativ, si ii pasa mult prea putin ca sa isi asume responsabilitatea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CeaCuMasca):

Nu e drept ca cineva sa judece pe altcineva nestiind nimic despre situatia aceluia. ce castigi daca jignesti si daca o faci sa se simta prost? incearca sa o ajuti.

| CeaCuMasca a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu,cea care ii sustine decizia, dintre toate persoanele, te-ai gasit sa-mi spui mie ce e drept si ce nu? Singurul lucru care ar ajuta-o ar fi sa pastreze copilul, lucru pe care nu vrea sa-l faca.N-am sa ma relaxez cand stiu ca aceasta mizerie e pe cale sa creeze un copil care nu-si merita soarta.Principiile tale sunt de rahat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CeaCuMasca):

Da, sa-l tina si sa-i ofere nimic. cautand o familie care sa-l vrea, e felul in care reuseste sa se ingrijeasca mai mult de el. nu renunta la el, ci ii cauta o alta familie. tu esti mama? stii ce inseamna sa il ai, sa il nasti, sa fii nevoita sa renunti la el? vai, pana unde poate ajuge nestiinta si rautatea...
crezi ca toti au norocul sa fie ajutati sa se protejeze. crezi ca toate femeile au cu ce sa plateasca un avort? crezi ca toate femeile au bani cu care sa se proteje impotriva sarcinii - cand nimic nu li se ofera. dimpotriva, mai ca le-am lua si pielea de pe ele si le-am face producatoare si crescatoare de copii... sunt deciziile ei!

| CeaCuMasca a răspuns (pentru anonim_4396):

Asculta,daca ingrijirea copilului ar fi fost pe lista ei de prioritati,nu l-ar fi facut! Dar guess what, ce observam aici? Dorinta de reproducere a preluat controlul! Oh, no, what a misfortune! Scuza-ma, dar cui iti doresti tu sa-i arat compasiune? Femeii iresponsabile care e pe cale sa dea nastere unui copil pe care nu il vrea sau nu il poate pastra?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CeaCuMasca):

Ai citit ce ti-am spus mai devreme? ca sa te protejezi, iti trebuie instrumente pe care le cumperi daca ai cu ce. iar de avort? e mult mai scump si e privit ca un capat de tara. nu ea e de blamat, ci felul in care e privita protectia, felul in care e judecat avortul... de cei care nu isi fac meseria si nu invata pe fete ce trebuie sa faca. ea e doar o victima, din pacate. si in acelasi timp, e o dovada ca ceva nu merge deloc in domeniul asta...

| CeaCuMasca a răspuns (pentru anonim_4396):

Din cate stiu eu, fiecare peroana are un creier si dreptul sa il foloseasca.Ce imi spui tu, ca nu a avut bani de un prezervativ?! O victima a cui, draga mea? A propriei prostii?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CeaCuMasca):

Ca sa folosesti prezervativul trebuie sa fii cat de cat informata, trebuie ca barbatul sa accepte sa il foloseasca... de tata de ce nu vorbeste nimeni? de ce nu intreaba nimeni... el e, de la natura, absolvit de orice?! te-ai gandit ca e un copil care a aparut in urma unui viol? sau te-ai gandit ca poate el, tatal, ii cere sa il dea spre adoptie. de ce sa judeci?

| CeaCuMasca a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu intretii relatii sexuale daca nu esti informata, pregatita si constienta, numai daca esti tiganca si, implicit, stupida.Ca femeie trebuie sa iti asumi responsabilitatea, fiindca din tine se naste copilul si cel mai probabil pe tine va cadea problema.Si nu intretii relatii sexuale neprotejate daca nu ai discutat acest aspect cu tatal.In cele mai multe cazuri victima unui viol e doar 50% victima, 60%, daca imi permiti, fiindca si-o cauta cu lumanarea. Exista o sansa infima ca respectiva sa fie victima unui viol, pana atunci imi sustin principiile, caci vad ca nu are de gand sa vorbeasca.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CeaCuMasca):

Sunt multi care nu stiu, dar nu e vina lor... de cate ori le vorbim copiilor in scoli de lucrurile astea? niciodata! ii invatam integrale si derivate, algoritmi, dar nu cum sa se protejeze. nu e vina lor.
gresesti.si imi pare rau ca o faci. nu TREBUIE sa iti asumi responsabilitatea ca femeie! responsabilitatea e comuna. un copil se naste din doi oameni... doi participa. tatal poate sa fie un nenorocit si ea o copila careia nu i-a spus nimeni cum stau lucrurile de fapt. sunt covinsa ca daca avea sanse, daca stia ce si cum, nu ajungea pana aici. facea avort in cel mai rau caz

| CeaCuMasca a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt convinsa ca infinitatea de exemple ambulante care misuna pretutindeni i-au fost de-ajuns sa-si dea seama si singura.Sa fim seriosi, cati dintre noi au purtat o discutie cliseica cu parintii despre riscurile sexului neprotejat? Cati dintre noi am avut prima tangenta cu aceste notiuni la scoala, cu un scop perfect educativ? Toti am invatat pe parcurs, de mici, deoarece creierul ne functioneaza si gandim rational.Intr-adevar,responsabilitatea este a ambilor parteneri,dar ce sa faci cand unul se face ca ploua? Uiti si tu, dintr-o data, ca sexul neprotejat inseamna copii? Uiti ca tu nu esti in stare sa intretii unul si profiti de moment? Majoritatea barbatilor isi abandoneaza cu usurinta partenerele insarcinate, si asa tocmai pentru ca tot greul cade asupra femeii, pentru ea nu e asa usor sa fuga de indatoriri.Si atunci,ce ramane de facut? Sa bagi aceeasi placa mereu si mereu,cu,, amandoi suntem de vina,, pentru a hrani gurile critice? Oare nu realizeaza ca unui barbat ii este pe atat de usor sa se descotoroseasca de femeie si copil, pe cat ii este femeii de greu sa o faca? Nu-mi spune tu mie ca e inconstienta, ca si copiii de clasa a 5-a cunosc riscurile fara sa le fi explicat cineva.Asta numai in cazul in care nu sunt retardati.O fi responsabilitatea comuna, dar cine are de suferit daca nu si-o asuma ambii? Femeia! Si, bineinteles, copilul.Asadar,cine trebuie sa isi pazeasca pielea si sa se asigure ca nu o da in bara? Femeia! Caci barbatul da bir cu fugitii foarte usor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CeaCuMasca):

Intotdeauna cand auzim asemenea cazuri, infinite cum le spui tu, ne spunem ca no nu vom fi in situatia aceea, si nu, nu invatam din ele. nici nu le auzim, ne simtim departe de asemenea evenimente, pana cand ni se intampla. si atunci poate fi prea tarziu ca sa se mai faca ceva, asa cum e cazul ei. sunt de acord ca cel care are de suferit e copilul. dar nu facem niciun bine incercand sa schimbam opinii asa cum ai incercat tu. si nu vei reusi sa faci nimic daca o lovesti cu invective. dimpotriva! nimic nu se mai poate face acum cu fata aceasta. e decizia ei ce va face cu copilul, e corpul ei. e tot decizia ei daca va pastra copilul sau nu. ea va invata din greseli, dar pe cont propriu, nu din scrierile noastre.

| CeaCuMasca a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu ce il ajuta pe bietul copil faptul ca daca era mai bine informata nu ajungea aici? A ajuns deja! A fost numai si numai greseala ei, a dat-o-n bara! E proasta! E inconstienta! E iresponsabila! A stiut, chiar si vag, ce inseamna sex neprotejat cu un barbat instabil, dar a preferat sa ignore riscurile.Asa-i? Asa-i! Pai ce,o fi omul pesterii,sa nu stie ca sex=copii,daca nu ai bani sau varsta necesara,copii=probleme? E o conexiune chiar atat de greu de facut? Si cel mai rau e ca acum,dupa ce greseala greselilor a fost comisa, e hotarata sa arunce necazurile asupra unui suflet complet nevinovat, ca sa-si scape curul murdar si mintea imbacsita de fantezii.E usor asa, bai frate! Am facut o greseala? Nu-i bai, ne prefacem ca nimic nu s-a intamplat.Copilul va suferi? Eh, mie sa-mi fie bine.E al meu? Nah, eram inconstienta.Macar acum,dupa ce si-a pus prostia la practica,sa dovedeasca putina responsabilitate si sa pastreze naibii copilul.Ce argumente mai ai? Biata de ea,n-o fi avand bani? Eu vad ca are un calculator de pe care sa tasteze si,vrand,nevrand,va trebui sa-si imparta putinul cu sufletul pe care l-a nenorocit,greseala ei,ea plateste, nu copilul, desi va avea si el de suferit, caci cu asa o minte mediocra pe post de mama, nu-l vad prea bine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CeaCuMasca):

Nu. pastrarea copilului nu e o decizie buna, daca nu il poate creste. dimpotriva, ar face chiar mai rau, poate.
si din cauza celor cu o asemenea mentalitate, a vinovatiei femeii s-a ajuns aici. cad atatea pe umerii ei. si societatea sprijina asta! nu vreau sa mai particip la un asemenea dialog, pentru ca suntem departe de civilizatie...

| CeaCuMasca a răspuns (pentru anonim_4396):

Cat de usor se gaseste, in societatea de astazi, o familie binevoitoare si dornica sa adopte un copil? Care sunt sansele ca familia aceea sa nu apara pentru acest copil? Procentele ne spun ca majoritatea pruncilor orfani sfarsesc in case de copii deloc prielnice unui mediu de viata acceptabil.Cunosc o groaza de mamici tinere, singure, care au decis sa pastreze copilul si sa isi asume vina.Nu il poate creste doar in cazul in care are mai putin de 18 ani.Tu ce ai prefera? Sa fii aruncata intr-un orfelinat in care te pasc atatea necazuri si mizerii,stiind ca mama ta n-a dat un ban pe tine si ce vei simti cand vei realiza ca te-a abandonat,sau sa cresti alaturi de parintii/parintele tai/tau naturali/natural,care cu chiu,cu vai,va reusi sa iti mentina un trai normal? Acum vorbim de sentimentele femeii? Din punctul meu de vedere, merita asta, merita macar un avertisment zdravan ca sa constientizeze valoarea greselii ei.N-am venit aici ca sa-i evidentiez cat de stupida e, am venit sa-i expun clar si limpede situatia in care se afla si greseala pe care a comis-o, ce are de facut in cazul acesta sau cel putin ce ar trebui sa faca din punct de vedere moral.Deperte de civilizatie am ajuns, intr-adevar, cand ai inceput sa dai semne de simpatie pentru aceasta femeie iresponsabila.Nu observ, insa, unde am calcat eu pragul.Ai prefera sa o incurajam, sa o sfatuim cu caldura si blandete? Merita oare asa ceva, cand ei nici macar nu i-a pasat de copilul ce-l va naste?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CeaCuMasca):

De habornici care vorbesc de prunci si de binele copilului sunt satula. mai vorbiti si de mame. numai la plod va ganditi, la mama, nimeni. sper sa nu ajungi in situatia ei. toate metodele contraceptive pot da gres.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CeaCuMasca):

Cand o sa imi spui ca ai facut ceva pentru fetele astea, ca te-ai dus in scoli si ca le-ai tinut lectii despre contraceptive, atunci vreau sa mai aud comentarii de la tine... dar pana atunci nu ai niciun drept sa vorbesti asa. numai vreau sa vad atata ignoranta. nimeni nu face nimic, dar toti suntem impecabili si minunati cand vine vorba sa lovim pe ceilalti.

| CeaCuMasca a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce as face eu ceva pentru niste incompetente? Nici pe mine, nici pe altii nu i-a invatat nimeni, si totusi stim.Sunt niste gunoaie pentru societate, nu vad de ce ar trebui sa-i iau apararea.Si stii vorba aia, si eu vreau multe.Nu ai nici un drept sa-mi impui mie cum sa gandesc.Confuzi ignoranta cu dreptatea.De ce ar trebui eu sa fac ceva pentru niste maimutici perfect constiente si goale pe dinauntru? Nu o mai trata ca pe un catelus nevinovat,eu cred ca stia ce urmeaza.I-auzi, nu copilul nevinovat conteaza, ci stupiditatea intruchipata in chip de mama? Esti plina de ignoranta tu insati, e clar ca nu poti sa oferi argumente solide in discutia asta, asa ca o sa o inchei aici.O zi buna.

| adda36 explică (pentru CeaCuMasca):

Draga mea,nu sunt nici o copila si nici o "ignoranta" care nu constientizeaza gravitatea situatiei,iti este usor sa.ti dai cu parerea pentru ca nu ma cunosti, nu sti ce m.a impins sa ma gandesc la posibilitatea asta si nici nu o sa ma obosesc sa.ti explic pentru ca persoanele care raspund cum ai raspuns tu in fata unu sfat cerut nu merita nimic dupa parerea mea, Constientizez ce se intampla, tocmai pentru faptul ca am sentimente pentru copilul meu imi doresc sa creasca alaturi de o familie care sa ii poata oferii ceea ce eu nu voi putea, situatia mea este dificila, am cerut un ajutor ca sa pot ajuta o alta fiinta sa aiba o viata normala, nu te.am cerut pe tine care arunci cu vorbele aiurea, poate fara sa te fi aflat vreodata in postura mea asa ca abtine.te, multumesc!

| CeaCuMasca a răspuns (pentru adda36):

Tie iti este usor sa oferi copilul spre adoptie acum, ca raul a fost facut, nu? Asta se numeste,, ignoranta,,, din cate stiu eu.Aceeasi situatie dificila o aveai si acum 7 luni,nu puteai sa constientizezi mai repede? Tie iti este usor sa bati din gura si sa-ti plangi de mila, dar esti singura responsabila de situatia ta si din vina ta un copil va avea de suferit.O femeie care se vrea respectata pune educatia si cariera inaintea plozilor, sau, macar, invata sa scrie corect.Nu ti se pare ironic ca persoanele din cea mai joasa clasa sociala ajung sa distruga tot mai mult? Cand nu stii sa scrii, nu ar trebui sa iti fie permis sa torni copii, care mai apoi sa-i dai spre adoptie ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat.

Răspuns utilizator avertizat
| Firdinica a răspuns:

Eu nu vreau sa iti zic prostii asa ca iti spun doar atat:poti astepta 9 luni si apoi sa il nasti.Asta cred ca sigur vei face.Si apoi te poti hotara ce faci cu el:il dai spre adoptie sau il pastrezi, dar sa stii ca dupa ce il nasti nu vei mai putea sa te dezlipesti de el si nu vrei ma vrea sa il dai spre adoptie.
(Nu oricine da copii spre adoptie doar daca au un motiv anume. Daca poti sa imi raspunzi de ce vrei sa il dai spre adoptie?)

| ingerashmyk a răspuns:

Eu in locult tau las pastra, dar asta nu e treaba mea. Lasal la un orfelinat sau inteaba si tu pe cineva daca il vrea.

| Anisoara_Anna_1975 a răspuns (pentru ingerashmyk):

Vreau eu acest copil, cu cine pot lua legatura?

| CookiePwN a răspuns:

@JuJu Nici daca e nascut nu ar trebui sa fie dat spre adoptie...

De ce mai faci frate copii daca nu ii vrei? Foloseste prezervativ. I'm sick of people like you.

| LuLu1234 a răspuns:

Sper ca in acele 7 luni in care ai purtat copilul in pantece ai intors situatia pe toate partile. luam decizii importante in viata. " sa ne impacam cu un prieten? sa il iertam?" " sa imi iau o masina noua?" fleacuri, dar cand vine vorba de un COPIL situatia urca la un cu totul alt nivel. gandeste-te ca e o viata. e o parte din tine! nu ai situatia materiala necesara? asta ar fi o problema... crezi ca nu esti capabila sa cresti un copil? trebuia sa te gandesti la asta in aceea noapte. sa dai un copil spre adoptie e o chestie uriasa, la fel de uriasa ca si cresterea unuia. gandeste-te cum se va simti cand va afla ca persoanele care l-au crescut nu sunt parintii lui cu adevarat si ca de fapt mama lui nu l-a vrut. ii nenorocesti viata. cand o sa afle lumea, o sa il priveasca- vrand, nevrand- cu alti ochi. probabil ca va incerca sa te caute, sau mai rau, va crede ca intreaga lui viata a fost o miciuna si va ajunge la un puct mort, probabil va face lucruri disperate. sau probabil ca va ajunge la o familie total nepotrivita. ( tata betiv, parinti agresivi, tot felul de cazuri) trebuie sa iei si asta in calcul. asta DACA va fi adoptat. poate sa ramana intr-o casa de copii pana la 18 ani, de unde va ajunge la un loc de munca de cea mai proasta calitate. asta vrei pentru copilul tau?

| Riluri1 a răspuns:

Daca mai ai copilasul am dori din tot sufletul sa-l adoptam noi.laviniadoralee@yahoo.com

| Anisoara_Anna_1975 a răspuns:

Buna Adda, ai gasit o familie pentru cipilul tau?

| Dinu_Geta_1968 a răspuns:

Buna,Adda36 sintem interesati sa adoptam.rog seriozitate.
contact; o751769938.
succes.

| Dinu_Geta_1968 a răspuns:

Suna-ma la 0746229948 doresc sa adopt un baietel.

| Ifrim_Mariana_1976 a răspuns:

Eu vreau SA fiu mamica fiului tau, as fi incantata, nu-l abandona in spital!

| Ifrim_Mariana_1976 a răspuns:

Ce bine ar fi, daca toate femeile ar face la fel ca tine inainte sa abandoneze.Este mai fácil adoptia inainte de nastere decat dupa nastere

| Oprea_Maria-Liliana_1992 a răspuns:

Buna! In primul rand, doresc sa imi exprim regretele pentru tine, Adda, si pentru situatia in care te aflii. Nu stiu daca sunt in masura sa iti dau un sfat pentru ca nu am cine stie ce cunostinte in acest domeniu dar eu te sfatuiesc ca, in cazul in care chiar nu poti pastra copilul, sa il dai spre adoptie, in niciun caz la orfelinat. Sunt multe familii cu o situatie ce le-ar permite sa creasca un copil, care isi doresc un copil dar care, din pacate, nu pot face unul. Stiu ca exista oameni care ar putea sa ii ofere unui copil dragostea si suportul pe care ai vrea si tu sa i-l oferi. Dar cum in Romania adoptiile necesita mult timp, bani... birocratie o sa iti dau si un sfat cum ai putea sa facilitezi acest peroces. Tatal adoptiv il poate recunoaste in acte ca tatal natural. Ca si cum ai fi avut o relatie cu el dar el se ofera sa il creasca fara alte pretentii si astfel tu iti poti pastra drepturile de mama. De ex., poate vei dori sa il vezi din cand in cand, poate nu vrei sa il lasi sa plece in strainatate si vor avea nevoie de o procura din partea ta etc. Sper din suflet sa gasesti o solutie cat mai buna pentru copil in primul rand. O zi buna!

| elizabethmariaelizabethmaria a răspuns:

Ce mentalitate de tampite puteti avea nu judeca ca vei fi judecat..nu uitati ca in viata cand judeci situatia cuiva ti se va intoarce si tie..si atunci sa va vad. fata va cerut un sfat ca vrea sal dee spre adoptie nu sal lase in orfelinat cretinelor interpretati numai cu..XXX.ma abtin..ganditiva bine inainte de a judeca.