| ancatuchel a întrebat:

sunt insarcinata in luna a 7-a si am o mica dilema. Ultima masa pe care o mananc este la ora 11 seara iar peste noapte nu mananc nimic, dorm foarte adanc si nu ma trezesc deloc.Ma trezesc abia la 10-11 dimineata si atunci mananc. Oare copilul este afectat de intervalul acesta de 12 ore(noaptea) in care eu dorm si nu mananc? Adica lui ii este foame? Poate suna cam penibil ce intreb dar sunt ingrijorata.Mersi mult de raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Stai linistita, copilul se hraneste din rezervele tale.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Uite o veste bună, este absolut normal. Ai o sarcină ușoară iar bebelușul extrem de cuminte.
Pe timpul sarcinii trebuie să mănânci pentru o singură persoană nu pentru două. Tot pe perioada sarcinii nu trebuie să iei în greutate mai mult de 10-12 kilograme. Ce este mult dăunează asupra fătului dar și a a ta, un copil prea gras iar tu probleme cu tensiunea, tiroida, etc.
Odihna este foarte sănătoasă pentru amândoi. Mergi la medicul curant ori de câte ori ai probleme de sănătate.
Naștere ușoară și un copilaș sănătos.
Pa, pa.

| BYBY a răspuns:

Nu.lui nu-i este foame, ci este INFOMETAT...iti trebuie un program, adica tu daca mananci la 11 noaptea e normal ca adormi repede si nu te trezesti fiindca ai burta plina de mancare... Dar copilul in timp ce dormi el poate nu doarme si ii este foame, dar asteapta dupa tine cand te trezesti la 10-11 dimineata.

mananca si tu normal, fa putin sport sa nu fie copilul obez, si nu te mai trezi tarziu...winking

Nastere usoara!

Funda?:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e afectat deloc.
Nu inteleg de ce manaci la 11 noaptea. Ultima masa ar trebui sa fie pe la 8 seara, cel mai tarziu.
Nu trebuie sa iei 30 de kile in timpul sarcinii ci maxim 12 ( pana in luna a 9-a). Cred ca esti obeza iar acum cu sarcina ai deja peste 100 de kg.
Nu ai medic care sa te monitorizeze? tu nu mergi macar 1 data pe luna la control?

| dalila a răspuns:

Buna anca.eu am un baietel de 11 luni si am pus 30 de kg p perioada sarcinii.eu cred ca nu ii este foame.manaca odata cu tine.baietelul meu a avut la nastere 4360g si 53cm.asa ca nu te mai stresa ca se agita si copilasul.nastere usoara.