| alehar05 a întrebat:

Sunt intr-o perioada stresanta din viata mea, am niste examene de dat si mai am foarte putin timp de invatat pentru ele asa ca am cautat solutii de invatat pe net si am gasit un medicament Modafinil, din cate am inteles e ilegal in tara noasta asa ca am comandat de pe net, am luat jumatate de pastila a trecut 2 ore si nu s-a intamplat nimic, nu m-a motivat sau sa ma faca sa invat mai mult si am luat si cealalta jumatate, acelasi lucru nu s-a intamplat nimic si am cautat pe net cam ce doza ar trebui sa iau si scrie ca 200 mg, trebuie sa iau toata tableta intr-o singura zi si deodata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

MAi bine luai memo plus student, e mai usor de gasit si nici nu e"ilegal"

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu mă bag în seamă.
Nu există medicament să te ajute să memorezi rapid fraze pentru examen.

| Iote a răspuns (pentru sadrian46):

El nu vrea sa memoreze, vrea sa-l motiveze sa invete: "nu s-a intamplat nimic, nu m-a motivat sau sa ma faca sa invat mai mult". E un puturos cu lustru.
P.S. Nici eu nu ma bag in seama. laughing Doar observ.

| sadrian46 a răspuns (pentru Iote):

Da, dar nevoia de motivație nu vine neapărat din lene care este o caracteristică comportamentală evident reprobabilă, ci are cauze mult mai profunde.
Motivația umană de bază este supraviețuirea, din aceasta rezultă motivațiile secundare.

| alehar05 explică (pentru Iote):

Stai calm mai Adrian, invat foarte mult+munca de 8 ore de luni pana sambata pentru a putea sa ma intretin. Facultatea in strainatate nu e asa usoara ca cea din tara unde in weekend-uri te poti duce la mamica acasa. Merg la facultate de la 7-12 si de la 13-21 sunt la munca, vin acasa fac un dus si invat pana la 2 dimineata. Nu as fi actionat la acest medicament daca nu as fi avut nevoie cu adevarat de el.
P.S: Ai un simt de observatie foarte prost.

| alehar05 explică (pentru sadrian46):

Din cate am citit si auzit de la diferiti colegi de facultate acest medicament ii fac sa invete 12 ore. In doua saptamani au reusit sa invete toata materia.

| sadrian46 a răspuns (pentru alehar05):

Și tu crezi? Din auzite a fost scrisă toată Biblia și un miliard de oameni cred în ea.
Mai este o variantă. Această posibilitate de a reține o cantitate enormă de informație în timp scurt este caracteristică stărilor de conștiință alterate gen hipnoza.
Astfel, nevoia foarte acută plus credința că acea pastilă poate avea acest efect, să fi pus pe acei colegi în starea alfabetagamadelta a creierului și asta să fi avut asemenea efect la colegii tăi.
Așa că, după ce ei au luat acel medicament, se poate ca ei să se fi transformat în papagali savanți, pentru 24 de ore.
Dar orice cunoaștere trebuie să fie mai mult decât Google+, să poți face ceva cu ea, de exemplu, ca avocat, să poți pleda la tribunal într-un caz concret, care nu este ca în manual și ca la curs.
Mă îndoiesc că acele cunoștiințe băgate în cap cu pâlnia și cu pilula ar putea folosi înafară de trecerea testului examenului.
Am auzit de un prof univ care proceda așa la examen.
Chema o grupă de studenți la el în cabinet, probabil că avea un cabinet mai mare. Nu le punea pe biletul de examen întrebări care se puteau rezolva cu materia memorată din curs, ci probleme pe care ar fi putut să le rezolve dacă ar fi știut acea să utilizeze acea materie. Eu cred că la seminarii asistenții lui îi învățau pe studenți asta.
Și le dădea problema și le spunea așa.
Măi copii, aveți și toată biblioteca mea la dispoziție, puteți veni și la examen cu notițele luate la cursul meu, puteți colabora liber între voi timp de 3 ore.
Apoi, cu soluția scrisă pe hârtie, o să invit pe fiecare la o discuție să văd ce ați rezolvat și mai ales ce a înțeles fiecare din ce v-am învățat eu.
Dacă rezolvați problema și îmi demonstrați mie că ați înțeles ce ați făcut, la un nivel de minim 5, vă trec pe toți examenul, dacă nu, nu.
Aici am dat exemplu de examen, pe care colegii tăi cu pastila de memorat sigur nu l-ar fi trecut.

| alehar05 explică (pentru sadrian46):

Nu prea are legatura ce spui tu cu ce iti spun eu. In prima faza eram un puturos, acum imi dai exemple de cum procedeaza unii profesori. Materia pe care o am de invatat nu are legatura cu matematica, fizica ca sa poata sa-mi dea ex este doar toceala, nu prea imi pasa daca o sa raman cu ceva in cap din ce invat dupa ce dau examenul, materia in sine este neinteresanata si nu ma pasioneaza absolut deloc+ca o invat in limba engleza.

| sadrian46 a răspuns (pentru alehar05):

Dacă este neintersantă absolut deloc, cu atât mai mult nu te poate ajuta pastila. Poate o pastilă să ajute la mai buna funcționare a creierului, dar pastilă să facă interesant ceva care nu te interesează, chiar nu s-a creat încă.

| Yuoia a răspuns:

Vrei ca un medicament sa te motiveze sa inveti?! rolling eyes
Un medicament iti poate imbunatati memoria (eventual). Te poate tine treaz. Dar nu te motiveaza. Ai dat banii degeaba. Daca nu vrei sa inveti, nimic nu te ajuta.

| alehar05 explică (pentru Yuoia):

Nu ai inteles, probabil nu cunosti medicamentul si presupusele efecte ale lui. Invat foarte mult, in jur de 4 ore pe zi, dupa ma doare capul si ma simt foarte obosit si acest medicament promite ca te ajuta sa invet 8 ore pe zi si eu am nevoie pentru ca mai o saptamana pana la examen. Rog pe cei ce nu au habar cu ce se mananca acest medicament sa nu se mai bage in seama.