| DenisiaMihai a întrebat:

Sunt intr-o situație pe care nu o vreau nici unei mame. Fiul meu de 12 ani, la final de septembrie 13, are 1.50 și 58 de kg. El își dorește extrem de mult sa slăbească. Am fost la nutriționiști, diete peste diete, nici o DIFERENTA, ci a întrat în depresie. Ședințe psiholog, cu rezultatul ieșirii din depresie dar cu marea dorinta de SLABIRE. Am fost la un medic care i-a propus dieta Dukan, de făcut un test pe net. Am zis hai sa il las sa încerce, nu e ca și cum a ținut toată vara diete de la diferiți nutriționiști, dar am dat de marea problema. Pe site-ul lor nu ai voie sa faci testul pentru cei sub 18, iar băiatul meu are 12 spre 13, ce sa fac?
P.S.: L-am trimis la părinții mei, mai stricți ca mine, ca am zis poate ciuguleste pe ascuns cat sunt la munca dar totuși nu a slăbit cu dietele de la nutritionisti. A făcut și mult sport. ISI DORESTE SA AJUNGA LA 48

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu esti sigură că el i si doreste atit de mult sa slăbească? Sau voi il bate ti zilnic la cap, te ai îngrasat, nu vezi cum arăti, eu cred ca voi il stresati, la 12 ani un copil nu vrea asa ceva sa slabeasca, voi familia il zăpăciti, lasa l asa ca degeaba dai bani pe nutritionist daca el nu vrea sa se țină de regim, degeaba îi dai mincare cîntărită daca el manîncă pe ascuns. În Romania toti copiii sunt grasi, din cauza mincatului la fast food sucurilor si dulciurilor, deci situatia in care te aflii tu acum nu este una singulară, nu esti numai tu in aceasta situatie, dorinta de a slabi si de a tine regim trebuie sa fie a băiatului vostru nu al vostru ca părinti, este clar ca voi îi vreti binele, dar daca el nu reuseste sa slăbeasca nu va slăbii. Gîndeste te la mostenirea genetică, daca in familia voastră sunt rude supraponderale (grase) atunci pe aceia îi mosteneste si copilul vostru.

| Ineys a răspuns:

Si cam in ce consta dieta lui? Poti sa ne prezinti asa sumar, cam ce mananca dimineata la pranz si seara si restul zilei? Nu toata saptamana, in cateva zile.

| RoCkKiD a răspuns:

E irelevant ce dieta tine, alea sunt PR pentru femei, ideea e ca sa consume mai putine calorii decat foloseste intr-o zi.

Acum, data fiind varsta, eu as lasa nutritionistii de cotul blocului si as cauta unul care e si medic pentru ca fiul tau e in crestere si slabitul in perioada asta nu e la fel de simplu ca pentru un adult. Trebuie sa se va asigurati ca isi primeste toti micro si macronutrientii in ciuda caloriilor mai putine.

Daca zici ca ati fost la endoctinologi si l-au declarat ok, probabil ca motivul pentru care nu slabeste e mancatul pe ascuns si din pacate n-ai ce sa ii faci pana nu se motiveaza singur. Nu exista slabit fara ceva foame.

| DenisiaMihai explică (pentru RoCkKiD):

Problema ca am fost 3 saptmani cu ochii pe el constant si la fel nu a mers...

| DenisiaMihai explică (pentru RoCkKiD):

Plus ca am fost la medic nutritionist, la spital

| RoCkKiD a răspuns (pentru DenisiaMihai):

Fiul tau nu se hraneste cu energii cosmice, daca stii sigur ca nu a mancat mai mult decat era in dieta aia/masa atunci tu nu i-ai cantarit calculat bine alimentele si i-ai dat mai mult asa ca nu a avut cum sa slabeasca.

Multi oameni esueaza cu dietele pentru ca uita sa numere anumite calorii, gen uleiul din salata care desi e putin are foarte multe calorii.

| Sophieka a răspuns:

Buna

Eu cred ca s-ar merita sa continue cu cel putin un sport care ii place si il pune in miscare cu adevarat.
Fotbal, baschet, dans chiar, dansul schimba forma corpului si ajuta la slabire, atletism.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Singura dieta care merge e deficitul caloric, poti sa mananci cat de sanatos vrei, degeaba daca mananci prea mult. Nu mai dati bani pe nutritionisti, care va dau sa cumparati alimente scumpe. Slabitul e foarte usor. Sa zicem ca el are o anumita dieta, ma refer cum mananca el obisnuit fara restrictii, iar daca cu aia el se mentine la 58, nu trebuie decat sa manance cu vreo 500kcal sub aia. Pot fi fix aceleasi alimente. Adica la o masa in loc sa aiba 300 de grame de orez are 200, sau in loc sa aiba pe o farfurie 3 sferturi piure si un sfert salata sa fie jumate-jumate. Nu e greu deloc. Eu am slabit 6kg in 6 luni cand aveam doar 11 ani si nu stiam mare nutritie. Pur si simplu nu am mai mancat dulcuri, nu am mai baut sucuri acidulate si pur si simplu am mancat mai controlat in general. E la minutea cocosului happy Eu nu cred ca daca exista atata motivatie nu se poate. Daca face sport si isi imbunatateste conditia fizica si creste in masa musculara o sa aiba si metabolismul un pic mai rapid. Ideea e sa ii placa sportul, dar sa nu supraestimeze cate calorii arde, pentru 200kcal arse trebuie sa mergi cam o ora, ceva de genul. Deci nu e ca si cum daca ai facut sport 10 minute gata mananci ce vrei.
Sa nu isi seteze asteptari nerealiste. Nu s-a ingrasat intr-o luna si nici nu o sa slabeasca intr-o luna, 6 luni-1 an ar fi mult mai realist si asa nu s-ar infometa. Este vorba despre sanatatea pe toata viata, nu cum o sa arati pe plaja. Nu fiti disperata, slabitul este ceva simplu, mai ales ca si concept, iar cu vointa e usor si de pus in practica. Se rezuma la a fi in deficit caloric. Nu va mai complicati atata. Daca baiatul isi doreste cu adevarat va reusi, e nevoie doar de putina disciplina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am avut aceeasi problema in copilarie, adica eram plinuta si imi doream sa slbesc, aveam 1, 45 si vreo 55 de kg. Mama a inceput sa-si faca griji, dar in continuare imi cumpara tot feelul de dulciuri si imi facea cartofi prajiti. Ma iubea prea mult si vedea ca mancare ma facea fericita, iar pentru ea eram perfecta, indiferent de geutate. Dar copiii radeau de mine la scoala, ma faceau,, balena",, porc" etc. Mi-am dorit si eu sa fiu ca ei, bat. Am fagit de la mama la tatal meu pentru ca ea efectiv nu ma lasa sa slbesc. Am reusit totusi. La 13 ani aveam 168 cm si 50 kg. Mu mancam prajit, imi faceam doar mancate acasa, beam doar apa sau lapte de migdale, doar carne fiarta sau prajita de pui sau peste (dar nu prajit), spanac, nuci, terci de ovaz, ciuperci. Am renuntat la toate placerile vietii. Nu manacm paine alba, miere, orez, cartofi, nici de ziua mea nu mancam suc sau tort, scoteam carnea din ciorba etc. Am suferit prea mult cand am fost grasa si am intrat intr-o obsesie de a slabi. Plangeam daca mancam mai mult de 1200 kcal pe zi sau daca nu imi calculam. Am intrat intr-un fel de anorexie combinata cu bulimie, beam apa fiarta cu mustar si toate porcariile ca sa vomit daca manacm prea mult, dar doar ma stricam la stomac. Ceea ce vreau sa va spun e ca fiul dumneavoastra o sa slabeasca la un moment dat de unul singur pentru ca o sa vrea sa fie c ceilalti baieti. Va sfatuiesc sa aveti grija la psihicul lui sa ii induceti o relatie sanatoasa cu mancare, multa miscare si o alimentatie sanatoasa. Cu timpul toate se,, regleaza".

Răspuns utilizator avertizat
| Allys19 a răspuns:

Pentru a slabi 10 kg e nevoie de peste 2 luni, părerea mea.Trebuie renunțat la dulciuri, sa nu mai existe pe lista de cumpărături.Sunt salate la kaufland care trebuie doar spălate și au 19kcal cam 150 grame și nu e scumpă punga, iar pentru copil e simplu ca nu trebuie sa le mai taie.Salata dinaia cu puțin ton deja e o masa pe care o recomand. Puteti încerca sa îl țineți o luna doar in salate diversificate.Cu brânza, pui, ton.Carnea la dieta e recomandata doar fiarta, nu in ulei. Daca puneți ulei in salata, cumpărați ulei de măsline, iar in loc de oțet pune-ti lămâie.Gustarile le puteți înlocui cu niște batoane alesto cu fructe au 98kcal și se dau 5 bucăți in cutie.Ii recomand și ceai pentru digestie mai ușoară, pentru slăbit.Incercati sa îl încurajați, conteaza foarte mult!
PS:E foarte important sa fie in deficit caloric.Calculatul caloriilor conteaza.

| Chrissy93 a răspuns:

Multe legume,fructe(dar nu cele care au multe glucide,precum bananele) consumate crude sau pe gratar,peste, carne de pui pe gratar sau la cuptor. Exclus carne de porc, dulciuri, prajeli. Poate manca de mai multe ori pe zi, chiar si de 5-7 ori,dar sa fie mese mici, nimic in exces. Pe langa asta, mult sport, apa, fara sucuri.