| anonim_4396 a întrebat:

Sunt o persoana cu multe semne. Am unul pe nas ce a inceput sa se modifice si sa creasca in relief. Anul trecut mi-am facut un control la toate alunitele si toate au iesit cum ca ar fi normale dar, ma cam ingrijoreaza pentru ca nu e prima care incepe sa iasa din relief.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Sfatul meu e sa mai faci un control, chiar 2.
Cauta un dermatolog bun, cu minim 15-20 de ani de experienta.
Si daca dupa analiza cu lupa lui magica sustine 100% ca nu e alunita maligna, te hotarasti ce faci:

1) O scoti chirurgical (mai nou se extirpeaza in multe locuri cu laser, insa daca alegi aceasta metoda risti foarte mult, caci nu se mai poate face biopsie tesutului scos.

"Trimiterea aluniței la laborator pentru efectuarea biopsiei. Nu este un pas obligatoriu. Eu am ales să fac și asta, fiind prima aluniță pe care o scot și totodată cea mai suspectă dintre toate. Această analiză a țesutului ce tocmai a fost îndepărtat de pe corp poate fi făcută numai atunci când vorbim de îndepărtare chirurgicală, nu și în cazul laserului."

2) o lasi unde e si incerci sa nu o rupi, atingi, nu te expui mult la soare si nu stai mult timp in apa (conditia asta e din start indeplinita, caci nu te vad stand cu nasul ore intregi sub robinet). Chiar daca e benigna, exista sanse sa se transforme UNEORI in maligna daca e "deranjata".

| aXy99 a răspuns:

Si eu am multe alunite, dar nu mi se pare ca arata asa de rau. Am si eu semne de la acnee, multe pe spate, nu prea pot scapa de ele sad
Monitorizeaza alunitele care ti se pare ca se modifica (fie forma, marimea, culoarea, orice) si du-te la medic daca vreuna s-a modificat. Presupun ca ai facut deja asta daca zici ca ti-ai facut control la toate alunitele si sunt normale. Daca acea alunita continua sa iasa in relief, mai fa-ti un control.

| Sonia822 a răspuns:

Intra pe grupurile de uleiuri esentiale, si pune poza cu nasul. Daca e d-aia culoarea pieii, si mobila, se aplica ulei esential de oregano pe ea. Zilnic. E ca un acid, se va usca si va cadea.

| aXy99 a răspuns (pentru Sonia822):

Fereasca sfantul sa dai cu acid peste o posibila tumoare!