| anonim_4396 a întrebat:

Sunt total data peste cap cu somnul. Am fost la multe petreceri de cand a inceput vara, iar corpul meu nu e obisnuit, altfel mi-am dar programul peste cap si am insomnii la greu, nu asta e neaparat o problema, ci faptul ca atunci cand adorm am parte de cosmaruri si paralizii in somn din care nu ma pot trezi si parca si in vis simt acea oboseala si nu ma pot misca, suna ciudat, dar asta simt si nu stiu exact daca m-am exprimat corect. Simt ca oboseala ma reprezinta. Daca e sa adorm, pe langa ca am acele crize ciudate in care nu ma pot trezi si misca, le am destul de des astfel ca am nevoie sa ma trezesc din 2 in 2 ore maxim... Si atunci cand ma trezesc, nu mai adorm... Ma simt epuizata. Tin nevoia sa precizez ca nu consum energizante si cafele in general, cu exceptia noptilor in care am fost plecata. Ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| laSoledad a răspuns:

Altceva decat sa pui accentul pe reapus si odihna nu te sfatuiesc sa faci (adica, stai departe de "medicamente" pe care unii useri "destepti" de aici iti vor recomanda sa iei).

Pentru ca inca e inceputul saptamanii, rezerva-ti saptamana asta pentru repaus si odihna, pentru ca trupul si mintea ta sa-si revina la normal. Fara stat pe telefon, PC, laptop, TV. Fara muzica, festivaluri si alte zgomote. Doar liniste, fara eforturi si mancare buna. Fa foarte multe plimbari pe afara, cat mai indicat prin parcuri, sau o iesire la munte sau la un rau / lac, pentru aer curat. Fa mai ales cateva plimbari in aerul de seara, inainte sa te pui in pat. Asta iti va oxigena creierul, te va relaxa si vei putea adormi mai usor.

Corpul tau nu era obisnuit cu asa ceva, e putin distrus, e putin in şoc, asa ca acum trebuie sa-l aducem la starea lui de dinainte. Asta o poti face, calmandu-l si revigorandu-l numai prin repaus, mai multa odihna, plimbari in natura, mancare buna, hidratare si comunicare mai multa cu cei apropiati. Stai departe de medicamente, ecrane luminoase, zgomote, efort fizic sau mental (stress). Bafta!

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună, ce varsta ai? Cel mai bine mergi la medicul tau de familie, el trebuie sa i ti dea un tratament. Sanatate.

| Donsavas a răspuns:

Mergi la un neurolog pentru consult! Paralizia in somn este o tulburare destul de serioasă.

| laSoledad a răspuns:

Si pentru a-ti schimba gandurile inainte de culcare, pentru a nu mai avea cosmaruri, citeste cateva pagini dintr-o carte. Astfel, iti schimbi gandurile de peste zi. Cartea te va duce cu gandurile intr-alta parte si astfel nu vei mai ramane blocata in diverse ganduri / stari / traume de peste zi sau din trecutul apropiat.

Citeste ceva care sa te duca cu gandul in cu totul alta parte, iar daca nu, vorbeste cu apropiatii tai inainte de culcare. Tine o conversatie cu ei despre orice vrei tu. Vei vedea astfel, ca vei avea un somn mai linistit.

Cu cat vorbesti deschis cu cineva despre lucrurile care te streseaza / te framanta / te enerveaza / socheaza, ele trec din subconstient in constientul tau. Si astfel, nu vei mai avea cosmaruri. Toata treaba este sa realizezi ce este de te inspaimanta, te streseaza si sa le spui cu voce tare. Sa te destainui cuiva drag (parinti, frati, bunici, etc). Cineva mai mare cu care sa vorbesti liber, care sa te inteleaga si care sa aiba grija de tine.

| laSoledad a răspuns:

Daca persista cosmarurile si paralizia in somn, o solutie la indemana ar fi sa ai pe cineva care sa doarma in aceeasi casa cu tine (parinti, rude, prietene). Trebuie sa te inveti sa-ti formezi un cod atunci cand vrei sa iesi din cosmar. Acel cod poate fi numele cuiva, sau pur si simplu sa strigi dupa mama sau tatal tau. Daca ei vor veni langa tine, atunci cand tu singura nu te poti trezi, atunci ei te vor ajuta sa iti revii.

Eu asa am facut in trecut. In orice cosmar aveam, am internalizat faptul ca zbier dupa ajutor. Strigatul din cosmar era atat de profund, incat s-a transpus intr-un strigat real. Si dupa cum stii si tu, si eu, si toti cei care au suferit de cosmaruri sau de paralizie in somn, atunci cand esti prins in paralizie nu poti sa spui multe cuvinte. Nu poti sa vorbesti. Paralizia nu te lasa. Insa poti scoate sunete, precum invalizii cand vor sa verbalizeze ceva. A doua problema e ca nu nici nu poti scoate multe sunete, pentru ca pana si puterea vocii ti-e incatusata in paralizia din somn. Dar, intotdeauna, forteaza-te sa scoti un sunet lung. O vocala (A, E, O cel mai usoare de spus). Repeta-ti asta in minte si verbal cat esti treaza. Imprima-ti strigatul asta in minte, pentru cand vei avea nevoie de el. Incearca sa strigi pur si simplu "mama" sau "tata" foarte lung. Ideea e ca trebuie sa lupti cu paralizia - sa te misti nu poti, sa te scoli singura nu poti, dar poti sa strigi ceva. Striga atat de puternic in vis, astfel incat strigatul tau inconstient sa ajunga in constient si sa-l verbalizezi.

Partea buna la aceasta verbalizare este ca:
- ori tipi suficient de tare incat sa te auzi tu singura pe tine - adica din inconstient (cosmar), sa treci in constient si sa te trezesti;
- ori te aude cineva apropiat - mama, tata si vor veni sa puna mana pe tine, sa te impinga sa te trezesti.

Eu asa am facut intotdeauna si a mers. Cu timpul, dupa ce mi-am realizat fricile si am subestimat aparitiile din cosmar, acestea au trecut.

Răspuns utilizator avertizat