| anonim_4396 a întrebat:

Buna T.PU.

Am 17 ani si ma intreb daca voi putea merge luni la liceu avand in vedere ca-n stadiul actual mai am varicela ( o am de sambata seara).
Asadar in caz ca voi putea merge cum voi putea face ca sa scap de complexul pe care-l am din cauza bubelor care mi-au aparut. Bubele astea ma deranjeaza foarte mult din cauza prezenti lor.

Va multumesc de raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Varicela (bubitele) trec in aproximativ doua saptamani, DAR inca o saptamana ramai contagios!
Asta inseamna ca trebuie sa stai acasa3 saptamani, sa nu infectezi toata scoala!
Medicul de scoala /familie iti va da scutire medicala si va spune cand ai voie sa te intorci la scoala.

ATENTIE!
La a doua saptamana, basicile incep sa se usuce si sa cada, DAR vei avea mancarime puternica in aceea perioada.
SA NU TE SCARPINI, fiindca iti vor ramane gauri specifice pe toata viata!

| Andreeush a răspuns:

Nu ai cum să te prezinți la școală atâta timp cât ai varicelă.
Stai liniștit că o să îți treacă acele bubițe. Și eu am avut varicelă și mi-au trecut.

| aXy99 a răspuns:

Nici sa nu-ti treaca prin cap sa te duci la scoala cu bubele alea pe tine! Si nu din cauza inesteticii, ci din cauza faptului ca esti foarte contagios si risti sa iti imbolnavesti colegii. Stai acasa pana-ti trec.

| Amely21 a răspuns:

Salut. Cu varicela ar trebui sa stai acasa măcar 2 săptămâni.