| bobolotioana a întrebat:

Tatalui meu i-a apărut acum 2, 3 zile o gălmă destul de mare pe gat. Astăzi a observat ca s-a mai mărit..precizez faptul ca il doare. Este plecat si nu poate ajunge la medic. Imi puteți da cateva informatii ca sa-mi dau seama ce poate avea? Imi fac griji. Si la ce medic ar putea sa meargă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

El trebuie sa meargă la medicul de familie sa i dea trimitere la dermatologie, si medicul dermatolog va face altre investigatii biopsie eventual sa vada ce tip de gîlmă i-a apărut, dar sa mearga urgent la medic acum cit este in fază incipientă gîlma, ca multi cred ca aceste lucruri sunt simple bubițe care trec sau coșuri sau din cauza prafului etc, si cand ajung la medic este mult prea tirziu ca sa se mai poată face ceva. Poate fi o tumoră benignă sau malignă.

| bobolotioana explică (pentru CristiDinBucuresti):

Eu stiam ca tumora nu doare...pe el in doare...nu poate nici sa doarmă pe partea aceea

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru bobolotioana):

Nu sunte m medici de aceea trebuie sa il vada medicul, nu inteleg de ce nu merge la medic, numai după consult medical află ce are.

| bobolotioana explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am specificat mai sus. Mulțumesc

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Multumesc pentru fundă, sănătate multa tatalui dumneavoastră, ce varsta are dînsul?

| morfeo a răspuns:

Tot trebuie sa fie consultat, cine stie ce o fi chestia aia. Degeaba isi da lumea cu parerea aici, trebuie sa mearga la doctor

| bobolotioana explică (pentru morfeo):

Desigur ca o sa meargă...doar ca acum este plecat din localitate. Maine seara ajunge acasa.