| anonim_4396 a întrebat:

Tatălui meu, în vârstă de 50 de ani, i-a iesit o umflatura la gât. De fapt, o are de cand era mic. A fost la un medic atunci si i-a spus că nu e nimic grav si sa nu umble acolo. Doar ca din vara a inceput sa se mărească. Nu a fost atunci acasa si a luat antibiotic si i-a trecut. Din luna noiembrie tot se mărește, dar ii trece cu antibiotic. A fost ieri l-a spital, l-a consultat un doctor si i-a spus că are adenopatie si sa meargă luni sa se interneze sa vada care e cauza. Am citit pe net ca este posibil sa fie cancer, imi este foarte frica, deoarece si sora mea a murit de cancer. Este atat de grav, se poate face ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Daca era cancer nu ii trecea de la antibiotic. E semn ca are o infectie undeva, in zona aceea, sa mearga la un stomatolog, orl-ist

| darrio2007 a răspuns:

Nu este obligatoriu sa fie cancer. Dar asta se va vedea in urma analizelor.

| anonimg a răspuns:

Renunțarea la carne, lapte, brânză și ouă îi va face mai mult bine decât antibioticele. Să devină vegetarian si să trăiască după o astfel de dieta.
De altfel toti oamenii trebuie să fim vegetarieni, nu dacă suntem bolnavi.
Recomand o vizită la centrul de sănătate de la Herghelia de lângă Târgu Mureș ca sa vadă pe pielea dumnealui cât de gustoasă si sănătoasă este alimentația vegetariană.
Dar trebuie să meargă si la medicul de care spui pentru consult.
Iar dacă frica sau teama cuiva sr face bine celui bolnav, o recomand; dacă nu, atunci ea nu-si are rostul.
Multă sănătate!

| cristimihailov a răspuns:

Din ce spui pare a fi un ganglion care poate apare pe muschi si de aceea este vizibil.

Cand exista o infectie in corp gamglionii limfatici fac parte din linia de aparare a organismului. Odata ce dai antibiotic, bacteriile scad si astfel corpul poate sa se vindece.

| francut a răspuns:

Nu e obligatoriu sa fie cancer. Dar sa mearga la medic. Nu va "tine" mult timp tratamentul ghicit de el.