| anonim_4396 a întrebat:

Te poate durea stomacul/burta din cauza ca mesteci prea multa guma?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| sorinake a răspuns:

DA! Guma mestecata prea mult timp are efect laxativ.

Scrie si pe pachetul de guma daca te uiti cu atentie.

Mai exact sorbitolul - indulcitor artificial a zaharului - are actiune laxativa.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, te poate durea daca mesteci multa guma, pentru ca stomacul produce mai mult acid gastric si te imbolnavesti.

| Ralukafay a răspuns (pentru Violleta2022):

Eu mestec cate doua pachete de gume pe zi, orbit.

| Crackman a răspuns:

Daca nu inghiti guma, acidul din ea iti face rau mucoasei stomacului, adica o sa ai gauri...

| Ralukafay a răspuns (pentru Crackman):

Gauri in stomac?

| Crackman a răspuns (pentru Ralukafay):

Tu crezi ca este ca la desenewinking? nu se subtiaza mucoasa iar in timp acidul o sa faca propad prin stoman si intestine.

| GPA a răspuns:

Daca mesteci destul de des pe stomacul "gol", riști să-ti distrugi stomacul, să dai in ulcer. Desigur, te poate durea stomacul, deoarece acidul gastric secretat in stomac poate afecta pereții acestuia, de aici rezultând boala.
Înainte de gumă, îți recomand să mănânci un preparat sau ceva consistent, după aceea poți mesteca guma liniștit/ă.

| Ralukafay a răspuns (pentru GPA):

Eu mestec cate doua pachete de guma pe zi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Excesul de gume de mestecat pot avea si efect laxativ. Citeste asta pe pachetul de guma.

| anonyymuusss a răspuns:

Da, fiindcă ii dai organismului senzația falsa ca mânânci iar el începe sa producă acid pentru a descompune hrana. Durerea de burta pe care o simți e temporara, dar in timp se poate agrava. Mai bine mesteca mai putina Guma.

| Ralukafay a răspuns (pentru anonyymuusss):

De cand am inceput scoala mestec tot timpul, in fiecare zi mestec guma pentru a nu-mi mirosi gura.

| NRazvan a răspuns:

Da. Daca mesteci guma dai impresia stomacului ca mananci asa ca el secreta mai mult acid gastric. Pe deasupra cand mesteci guma inghiti aer ceea ce duce la gaze intestinale care devin (flatulente) Plus ca tot de la guma iti strici si dintii.

| Vassii a răspuns:

Da, deoarece păcălești stomacul că mănânci ceva. E cam greu de explicat

| Superman1243 a răspuns:

Eventual daca inghiti guma!