| Escapefromreality a întrebat:

Bună!
Știe cineva din ce cauza se despica vârfurile firelor de par?
L-am tăiat de multe ori la vârfuri și continua sa se despice.
Parul meu e destul de des, am schimbat și șamponul și folosesc și balsam de ceva vreme.
Totuși continua sa se despice, nu folosesc nici placa de par și nu îl pieptăn aspru și des.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ți-l strângi prea tare când îl faci coc? Îl cu apă prea fierbinte? Folosești șampon 2 în 1? Îl piepteni când e ud? Îl usuci cu feohnul? Pot fi multe cauze, inclusiv o anemie sau simplă deshidratare.

| Escapefromreality explică (pentru supadeceapa):

Nu, fac un coc lejer întotdeauna. Ma spăl cu apa calda doar, nu suport apa fierbinte. Folosesc shauma, și înainte mai foloseam un șampon natural pentru creșterea parului, dar șampon 2 în 1 n am folosit niciodată. Nu îl pieptăn când e ud, nici nu l usuc cu feonul, am evitat asta tocmai pentru a fi sănătos. Ultima data când l-am uscat cu feonul a fost acum 2 ani.
Și cu toate ca nu îl abuzez în niciun fel continua sa se despice, chiar de îl tund regulat?

| supadeceapa a răspuns (pentru Escapefromreality):

Atunci, ori ai anemie, ori așa e el sad sensibil. Am auzit că există vitamine pentru păr, ai putea să încerci. Eu nu am luat și nu știu ce să îți recomand.

| Escapefromreality explică (pentru supadeceapa):

Nu am făcut niciodată un control, dar mereu mi s-a spus ca sunt anemica. Mulțumesc de sfaturi!

| IvyShade a răspuns:

Si eu am aceeași problema dai eu am părul extrem de rar și subțire si pică extrem de des. Mie mi-a apărut problema asta deoarece îmi țineam mereu părul în coada de cal( asta e un factor major).
De pieptănat ai putea să o faci de dimineață și seara. Poți după ce te speli să te dai cu ulei special pe vârfuri înaite să te usuci.

| Escapefromreality explică (pentru IvyShade):

În timpul zilei l am ținut în coc, dar nu mereu, totuși cel mai mult in coc a stat, crezi ca asta ar fi problema?

| IvyShade a răspuns (pentru Escapefromreality):

Este posibil