| anonim_4396 a întrebat:

Știți care ar fi cauza acestei senzații?
Am o senzație ca dacă ma duc acum de exemplu din camera mea în bucătărie și stau acolo puțin, după un moment ma mir cum am ajuns în bucătărie, cu cât ca știu ca eu m-am dus acolo.
Va rog seriozitate.Multumesc
Dau fundă!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mi se mai intampla si mie.
Poate erai cu gandul la altceva, trebuie sa faci ceva, poate este si stresul, diverse ganduri, sentiment de nesiguranta.

| Lorena6879 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cat de des ai aceasta senzație sau când?

| anonim_4396 explică (pentru Lorena6879):

De obicei cand sunt stresat sau cand am multe de facut si ma gandesc cu ce sa incep.

| Lorena6879 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa e și la mine

17 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Așa am pățit eu. Apoi m-am internat la reparație capitală.

| LPCTSTR a răspuns:

Interesant. Eu stiam ca creierul este capabil sa filtreze informtie mai mult pasiv, in somn, insa nu in halul asta.
Omule, s-ar putea sa fii un geniu sau, cel putin, creierul tau este o idee mai evoluat decat norma.

| Lorena6879 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Adică am creierul mai evoluat decât normal?

| LPCTSTR a răspuns (pentru Lorena6879):

Nu. Cel putin, nu tot creierul. Partea din creier care filtreaza amintirile este la tine mai hiperactiva, altfel nu-mi pot explica cum poti uita cum (si de ce, poate) ajungi intr-o anume situatie.
Circula o speculatie cum ca creierul unor indivizi este mai hiperactiv pe gandirea logica/matematica/filosofica, dar chestia asta venind la costul de a nu prea fi capabil(a) sa retii informatii pe moment, insa era doar o specilatie si nu sunt sigur daca este adevarat.

| Lorena6879 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Lunt foarte bună la învățătură la școală. Ma prind repede de situații, sunt ageră la minte.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Lorena6879):

Si eu am fost, si eu uitam chestii, insa asta nu mi-a crescut stima de sine si nici orgoliul!

| Zuzu1991 a răspuns:

Batranete senila, beutura, esti cu, capul in nori, esti indragostita si deci, cu, capul in nori tongue
etc.

| Legion7X a răspuns:

Mă rog, nu mi s-a întâmplat, laughing Stiu unde mă duc, și de ce am venit. Mai am o grămadă până la 60 de ani. Cine știe de ce ți se întâmplă asta. Poate nu ești atentă ce acțiuni faci în jurul tău. Fierbi ceva și uiți oala pe foc, apoi te întrebi cine a pus oala. Fii mai atentă și păstrează ideea scopului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De la stres cred că este, dar daca ți se întâmplă des nu e bine. Ar trebui așa cum spun unii sa stai mai puțin pe net și să ai activități, sa ieși cat mai des. de bine nu e oricum, ar trebui sa te gândești de ce ți se întâmplă asta, care este cauza, cauzele și să le elimini.ce pastile iei? Ai fost la pediatru? Aceleași pastile le iei? Poate e un efect de la unele pastile ce le iei tu, poate ai întrerupt un anumit tratament brusc sunt n cauze care duc la pierderea memoriei.

| Februar30 a răspuns:

E o actiune care nu necesita prea multa atentie si o faci in mod automat. Sunt multe din astea pe care le facem zilnic - deschisul/inchisul usii, spalatul pe maini, uitatul in oglinda, ridicatul de pe scaun si multe altele.
Putem de exemplu lua o mica pauza inainte, iar apoi sa facem acel lucru in mod constient.

| Lorena6879 a răspuns (pentru Februar30):

Ms de răspuns, deci nu ar fi nu stiu ce afecțiune gravă.
Practic e normal?

| Februar30 a răspuns (pentru Lorena6879):

Eu nu vad asta ca fiind normal. Ar trebui sa fim constienti de viata noastra, nu o sa traim pe pilot automat.
Nu stiu daca poate fi considerata o afectiune, dpdv medical.

Incearca sa mai iei pauze de la ceea ce faci, sa te relaxezi, sa te plimbi prin natura, sa folosesti tehnologia mai putin, sa ai o activitate placuta... vezi daca se schimba ceva in felul asta.

| Lorena6879 a răspuns:

Ma gândeam eu

| Lorena6879 a răspuns:

Bine atunci, mulțumesc pentru răspuns