| anonim_4396 a întrebat:

Știți cumva daca anxietatea cronica se poate vindeca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Trist mno ce sa zic, make the most of your house then, sa stii ca poti fi fericit si in casa, intre timp. Eu asta fac mai ales acum cu pandemia, ma relaxez putin si incerc sa profit de momentele astea ca dupa nu voi mai avea timpul asta liber. Asa si tu, pana cand vezi ce si cum profita de asta si incearca sa te odihnesti mental, fa ce iti place sa faci pe acasa si incearca sa nu te stresezi. Cred ca sunt sanse sa treci doar printr-o faza si sa se amelioreze cu timpul, eu sper sa ai cat mai putine faze de genul si sa treci cu bine prin tot ce va fi.

21 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Te superi dacă te întreb, cum se manifestă boala asta?

| anonim_4396 explică (pentru floresdemayo):

Pai doar când ies afară se manifesta gen o frica, teroare nejustificată, transpirație excesiva, probleme cu respirația asta câteodată, tremur al corpului și rar gura uscata daca nu iau xanax praf mă face și se vede pe mine nu pot controla... Am observat că, când sunt mai depresiv că eu sufăr de multi ani de depresie când sunt mai depresiv atunci anxietatea mă rupe când ies afară, mi o furat câteva luni bune din viața anxietatea asta de abia am putut sa ies afară. Am avut niște probleme cu niste țigani și cred că de acolo se trage, chestia ciudata e că simptomele au apărut după 5 ani.

| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

Merci. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu ajutorul unui psiholog si niste obiceiuri noi, poti invata sa traiesti cu ea si sa aiba efecte mult mai reduse

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Iau pastile dar nu își face efectul pe anxietate... E vorba de fobie sociala nu știu de ce medicul o zis că e cronica poate din cauza simptomelor

| Ioana035 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu am anxietate sociala si stiu ce zici.
Nu exista o serie de pasi pe care sa ii urmezi.
Fa ti viata frumoasa, daca unii oameni nu o sa te placa, mai exista o gramada de persoane de treaba cu care te poti intelege.
Invata sa fii mai deschisa, nu are de ce sa iti fie frica. Stiu, e greu uneori, dar poti lupta cu ea te asigur.
Nu te mai gandi ca ai o problema, asa esti tu. Poate asa te ai nascut sau poate ceva te a facut sa fii asa, gandeste te bine.
In momentul in care vei constientiza cauza s-ar putea sa gasesti si solutia.
Pana atunci cred ca cel mai bun sfat pe care ti l pot da este sa iti spun sa te accepti si iubesti asa cum esti

| anonim_4396 explică (pentru Ioana035):

"Învață să fi mai deschisa " sunt băiat mai laughing nu știu dacă o să mă acept așa vreodată pentru mine e o umilință după sărbători cred că o să îmi pun capăt eu am fost mare bătăuș in școala generala multora le era teama de mine și uite unde am ajuns laughing

| anonim_4396 explică (pentru Ioana035):

Dar se manifesta cu tremur și transpirație și la tine? Urmezi vreun tratament? happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai, ceea ce descii tu nu se numește cumva, atac de panica.
Eu știu ca inconfortabilitatea doar atunci când ieși e legata de atacurile de panica.
Overeem din ufc? happy Sau e ceva supererou Marvel? happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Man nu știu nu e că dacă era aveam și în casa da eu înăuntru mă simt foarte ok z e fobie sociala acompaniata de agorafobie oricum prin zona aia da someting like that... Mai nainte am ieșit afară și nu am avut așa probleme mari da am ieșit până la magazin și nu sunt prea multi oameni afară.da, overeem din UFC big grin

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Avand atacuri de panica ai anumite "manifestari" si nu prea poți sa treci inobservat pe strada.
Și asta ar explica inconfortabilitatea de a fi înconjurat de persoane.
Dacă o sa cauți pe net cred ca o sa gasesti simptomele atacurilor de panica.
Mai mult de atât, nu știu ce sa-ti zic. happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, agorafobie, atacuri de panica ceva in zona aia. cu xanax nu am probleme

| Ioana035 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu urmez tratament si nu, nu se maifesta fizic. Dar sa stii ca totul porneste din mintea ta si rezolvarea e tot acolo. Invata sa lucrezi tu cu tine si sa ai rabdare fata de tine, Dar atâta timp cat nu ai să te accepți Si iubesti asa cum esti nu ai să reușești.

| Ioana035 a răspuns (pentru anonim_4396):

Scrisesem deschis(bara oblica)a dar s-a autocorectat cu deschisa. Scuze happy

| Ioana035 a răspuns:

Numele de,, cronic,, reprezinta ceva ce nu se poate vindeca.
Cat despre cum suntem noi ca oameni, consider ca ne putem schimba si imbunatati lucruri la noi si la mentalitatea noastra.
Daca consideri ca ai probleme si nu le poti gestiona, ai putea merge la un psiholog bun. Nu este o rusine, te poate ajuta, dar adevarata persoana care te poate ajuta esti tu si cat de dispus/a esti sa lucrezi cu tine. Nu este usor, dar trebuie sa te accepti asa cum esti, sa inveti sa iti infrangi temerile si sa iei viata asa cum este (bucurandu te de tot ce ai mai bun in ea).

| anonim_4396 explică (pentru Ioana035):

Iau tratament de un an și ceva dar degeaba, am anxietate sociala, doar când ies afară am probleme. se pare că dacă nu iau puțin xanax mă rupe anxietatea când ies afară.

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Au, imi pare rau sa aud ca suferi de asta. Am cunoscut pe cineva care avea ceva gen moderat si era destul de greu, nu vreau sa imi imaginez cum ar fi cronic.

Este complicata anxietatea si foarte greu de inteles, degeaba iti dau sfaturi despre lume ca e in zadar, anxietatea la nivelul asta deja nu o mai poti controla. Totusi, cred ca un prieten bun te poate ajuta sa ameliorezi foarte mult cand iesi din casa, adica imi imaginez, nu stiu daca functioneaza. Ai si atacuri de panica banuiesc, nu?

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Pai nu e diferență mare intre anxietatea mea și atacurile de panica daca incep sa tremur și să transpir ca naiba e teroare ...se pare că doar xanaxul mă ajută da puțin. Nop daca nu iau xanax nu o pot controla... Este complicat fiindcă frica e nejustificată fata de oameni.

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci tu nu ai anxietate ci atacuri de panica, cel mai probabil cauzate de acele incidente din copilarie. Din pacate este si mai rau, atacurile de panica nu se pot controla, de cat timp treci prin asta? Prima data s-a manifestat tare? Sau incet, apoi pe parcursul timpului s-a agravat? Pe cine ai alaturi acum?

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

E anxietate, că dacă aveam atacuri de panica le aveam și în casa. E fobie sociala, agorafobie. nu se manifesta tot timpul așa rău.de vreo 3-4 ani dar era mai moderat, de aprox 2 ani e mai severa. sa tot agravat pe parcurs. părinții, maică-mea și taicămeu vitreg, dar pot oricând să merg la frați, surori pe dincolo, chestia e că tot acasă mă simt mai ok. deci eu am probleme doar când ies afară în special ziua. trebuie sa mă duc să fac niște analize la tiroida sa văd cum stau cu tiroida din ce am citit sunt suspect de hipotiroidism /hipotiroidie... Am citit că și bolile de tiroida cauzează depresie, anxietate, atacuri de panica, poate, poate am șansa daca tratez cauza, ca cu pastilele tratez efectul de aia nu scap de probleme

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Nu prea sunt fericit că eu eram obișnuit să ies afară des cu tovarășii, dar cum mau trădat am rămas fără nici un amic, eu eram învățat să ies în oraș nu sa stau in casa. oricum e greu că și depresia mă trage rău în jos.

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Trist mno ce sa zic, make the most of your house then, sa stii ca poti fi fericit si in casa, intre timp. Eu asta fac mai ales acum cu pandemia, ma relaxez putin si incerc sa profit de momentele astea ca dupa nu voi mai avea timpul asta liber. Asa si tu, pana cand vezi ce si cum profita de asta si incearca sa te odihnesti mental, fa ce iti place sa faci pe acasa si incearca sa nu te stresezi. Cred ca sunt sanse sa treci doar printr-o faza si sa se amelioreze cu timpul, eu sper sa ai cat mai putine faze de genul si sa treci cu bine prin tot ce va fi.