| Lowraaa999 a întrebat:

Buna!
-
Topic pentru fete-
Am 23 de ani si de la 17 ani ma confrunt cu un ten foarte sensibil si gras. Imi apar cosuri in zona gatului, sub urechi, uneori pe obraz sau pe barba. Am crezut ca e din cauza schimbarilor hormonale si ca o sa treaca odata cu adolescenta insa problemele au ramas la fel. Stiu ca pielea este influentata si de dieta, dar am incercat pe cat posibil sa mananac sanatos. Fara fast-food sau mancare grasa, multe legume si fructe in alimentatie.
Folosesc gelul de curatare pentru ten sensibil de la CeraVe de mai bine de 1 an, impreuna cu crema Acnestil de la Rilastil si 1 data pe saptamana fac masti de fata cu argila alba.
Imi place sa ma machiez dar nu folosesc foarte des fond de ten, mai degrabă CC cream.
As vrea sa stiu care a fost calatoria vostra spre un ten mai luminos si sanatos si ce produse sau rutini zilnice imi recomandati. Multumesc mult! Zi cat mai frumoasa in continuare!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

"Am crezut ca e din cauza schimbarilor hormonale"...

Corect! Daca ai o igiena corecta a tenului si totusi ai aceste probleme, ar trebui sa vizitezi un endocrinolog.
Daca ciclurile tale nu sunt unele regulate, atunci deja nu mai exista dubii in ceea ce priveste dezechilibrele hormonale si cu siguranta un endocrinolog te va ajuta in toate privintele.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Renunta la creme, mai a les ca ai un tenul gras.
Foloseste apa calda si sapunul, dimineata si seara si spala-te serios si riguros, fiindca nu vei mai avea bube pe gata si gat!

| blackann a răspuns:

Eu nu am avut niciodata problema asta, imi apareau si mie 2-3 cosuri inainte de menstruatie, in adolescenta, dar cam atat. Daca m-as fi confruntat cu asta, clar as fi mers la dermatolog. Pot fi multe cauze. Am avut un vecin caruia sucurile cu acid ii declansau acneea, unei prietene, branza. Depinde, trebuie verificat.

| iulia0514 a răspuns:

E foarte simplu mergi la dermatolog trebuie să-ți faci niște analize și să-ți dea tratament e posibil sa ai intoleranță la ceva de exemplu gluten, lactate etc