| Valeennavoleena65 a întrebat:

Buna TPU! A mai paţit cineva să se ardă cu apa de la duş? Gen nu ştiu să potrivesc apa şi mereu mă ard, mi-au rămas şi nişte semne, nu ştiu daca se mai duc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Arsura va trece, nu este in niciun caz grava precum arsurile din urma unui incendiu. Foloseste apa rece pe acea zona, sau ceai de musetel daca ai.Nu aplica uleiuri sau creme hidratante.Iar temperatura maxima o poti regla din centrala, astfel incat sa nu se mai repete experienta.Foarte multa lume se spala cu apa extrem de fierbinte, ceea ce e nesanatos pentru piele.

| Valeennavoleena65 explică (pentru dullcat):

Mereu mi se fac nişte urme dar se vindecă după câteva zile şi mi se face pielea ca de gâina la gât la fel mi-a mai trecut dar când îmi mişc gâtul se vede nişte dungi prea adânc ori mi se pare dar fetele alea sunt horror

| Continchiscontsters a răspuns (pentru Valeennavoleena65):

La Mine nu sa întâmplă asa ceva niciodată doar ma ardea puțin și atâta.

| Continchiscontsters a răspuns (pentru Valeennavoleena65):

Trebuie sa mergi la medicul tău de familie sai arătați arsurile care le ai și sa vadă ce sa întâmplă și săte ajute cu medicamentele ceva sau crema de arsuri ceva ca nu-i bine sa stai

| Caro34 a răspuns:

Bună! Apa se potrivește prin probare la început cu un deget, apoi pe mâna. După ce ai văzut că este OK, mai lași puțin să curgă să te asiguri că a rămas la temperatura aleasă de tine. Dacă ai cadă, las-o să curgă mai mult și ți-o potrivești înainte de a te băga în cadă. Aplică pe corp mereu o cremă emolientă; va hidrata pielea și se vor vindeca petele. Numai bine!

| sammie a răspuns:

Poți da cu o cremă pentru arsuri.

| Continchiscontsters a răspuns:

Da am pățit de câtva ori se încălzește uneori al dracu zici cai lavă încinsă de câteva ori mam ars calumea pe picioare și mâini am sărit direct din cadă nici nu am mai putut sa opresc laughing)) am dase la maxim fără sa știu apa calda și m-a ars calumea într-o zi

| Valeennavoleena65 explică (pentru Continchiscontsters):

Mie mi-au iesit nişte pète şi nişte tăieturi de zici ca sunt tăiată dar am observat că dispare mai putin la gât că gen cand întorc gâtul se vad acele dungi ale gâtului prea adânc

| DonMoldo a răspuns:

O lasi undeva pe la jumate si asa nu o sa te mai arzi sau o lasi rece si o cresti tu incet, incet.