| anonim_4396 a întrebat:

Aceasta intrebare este doar pentru cunoscatori. Am aparat dentar (bracketi), iar ieri mi-a pus un alt inel pe o masea. De atunci, ceva ascutit de la inel imi tot roade obrazul si mi-a facut afta. Ce pot folosi ca sa nu se mai atinga de obraz? Ceara nu mi se pare buna deoarece nu sta, iar un alt control la doctor nu as dori. Multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Exista un fel de guma de mestecat (sa-i zicem), sau mai degraba o plastilina mentolata pe care o pui pe aparat acolo unde te jeneaza si se intareste, astfel incat sa nu te mai jeneze. Imi scapa numele dar daca mergi la farmacie si-i spui problema si ca ai auzit de ceva ca un fel de guma de mestecat o sa stie ce sa-ti dea sau daca iti intrebi medicul ortodont sau dentist.

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Doar un doctor poate rezolva situatia, pana atunci ceara.

| BroascaCuElice a răspuns:

Chiar daca nu-ti doresti un alt control la doctor, cred ca e singura solutie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chestia este canu am ce sa fac deoarece oricum trebuia sa imi puna inelul, in aceasta pozitie. Eu nu aveam ce sa fac, d-na doar m-a intrebat de dureri. Oricum, nu stiu daca ma duc deoarece am mai avut aceasta problema. Desi m-a mai vazut in trecut asa, doamna nu zicea nimic.

| Sfaterly a răspuns:

Atunci când ți-a pus acel inel, ai simțit că ceva te deranjează? Dacă da, cel mai bine era să îi spui dentistului. Nici mie nu îmi stă ceara aia. Încearcă cu o bucățică de vată sau orice mai ai tu pe la îndemână. E imposibil să stai așa fără să te duci la un control.