| Iuliana_Andreea_1996 a întrebat:

Acum 2 ani am facut analize si a rezultat ca am Helicobacter Pilory, am fost la medic mi-a dat pastile, dupa un timp iar au inceput dureri de stomac.
Am fost iar si tot pastile mi-a dat, dar nu mi-a recomamdat sa fac alte analize.
Adeseori ma doare stomacul, am arsuri si greturi. unele dureri in care nici nu puteam sta in picioare.
Dupa mese la fel ma doare stomacul si greturi la fel.
Iau cateodata apa cu lamaie sa imi treaca.
Un episod urat chiar duminica aceasta, am mancat ciorba fierbinte si dupa cateva minute au inceput arsuri la stomac care m-au tinut toata ziua
Dupa aceasta intamplare de atunci s-a agravat mai tare problema ..in fiecare zi ma doare stomacul. dupa ce mananc.
Bineinteles am de gand sa ma duc sa fac analize pentru stomac dar ce fel de analize ar trebui sa fac?
Voi ce credeti ar trebui sa reduc din prajeli si grasimi?
Ar putea fi gastrita? Ati trecut prin asa ceva? Daca da povestimi si cateva sfaturi ar fi de mare folos! Funda, multumesc anticipat! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil ai gastrita iar prajelile si grasimile ar trebui eliminate complet din alimentatia ta, pana iti rezolvi problemele cu stomacul. Sucurile si alcoolul de asemenea eliminate.
Mergi si mai repeta testuld e helicobacter pilori, dar intre timp, mananca regim alimentar (fara prajeli, fara tocaturi, fara salamuri si alte semipreparate, fara grasimi, fara sucuri, fara alcool) si iti vei revenii.
Ceaiul de sunatoare face minuni la gatsrita.
Lamaia este iritanta pentru un stomac dureros, deci trebuie eliminata.
Nu manaci nimic fierbinte si nici rece, preferabil mancare calduta si bauturi la temperatura camerei.

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună, analizele pe care trebuie sa le faci i ti vor fi recomandate de medic, te trimite la gastroenterologie, medicii i ti vor introduce pe gît un tub la care are atasata o camera video si pe monitor vede tot stomacul tau, si vede cauza, este ca la colonoscopie, la colonoscopie introduce in anus un furtun cu o cameră microscopica in care analizează rectul, aici i ti bagă pe gît furtunul.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mai mult ca sigur este o gastrită mai veche care acum sa agravat si ai reflux gastrointestinal, cu tot tacîmul cum se zice, adică cu arsuri stomacale, ai incercat sa i ei după masă un triferment, sau colebil? ca nu degeaba fac reclame la televizor după mese bogate i-a triferment colebil, digenzim dicarbocalm, astea trebuie sa le ai in casă. Ce vârstă ai?

| Iuliana_Andreea_1996 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am 16 ani...
Eu de obicei nu iau pastile fara recomandarea medicului...am luat cat timp mi.a dat si atat
Cand ma durea stomacul luam o lamaie.

| Catalin77945 a răspuns:

Eu spun sa te duci la un doctor, care este cunoscut si le are cu medicina, sau la un spital privat pentru a evita riscul de a te face din rau in mai rau. Sper ca te-am ajutat happy.

| BeautifulSunflower a răspuns:

Exact asa aveam si eu. Eu aveam arsuri chiar si dupa ce beam apa. Si am mers la spitalul Grigore Alexandri (chiar daca eu sunt din alt judet) si am stat internata acolo 2 saptamani si dupa nu am mai avut probleme. Mai intai am facut analize de sange si apoi ne am dus acolo, am spus ce simptome am si a decurs totul. Acum nu mai am probleme.

| BeautifulSunflower a răspuns:

Si da, am avut gastrita, sigur asta ai si tu.

| Leo_Leo_1979 a răspuns:

Durerile stomac apar de regula de la alimentatia incorecta, adica prea multe alimente acide, de la stres...etc. Spuneai ca bei apa cu lamaie, bine ar fi ca apa ca fie alcalina pentru ca ajuta la formarea unui mediu alcalin in organism si in mediu alcalin bolile nu se mai pot dezvolta. Apa alcalina este cea cu ph mai mare de 7. Eu am baut Calipso cu ph 8, 2