| Crytek6 a întrebat:

Buna TPU
Acum 2 seri am fost la un chef si in timp ce mancam m-am muscat de limba. Sunt fumator, fumez 1 pachet pe zi, dar dupa ce m-am muscat a curs sange si nu am mai fumat in jur de 2-3 ore. Iar a-2a zi am fumat mai putin pentru ca nu stiam daca se va infecta sau nu. Azi rana este usor vizibila.
Inca se poate infecta?
S-a infectat deja?
Cum s-ar manifesta daca s-ar infecta sau s-a infectat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CrazyRat a răspuns:

Si eu m-am taiat cu cutitul din greseala si nu am patit nimic. happy
Sau cand mi-am facut pierce-ul in limba fumam normal si nu s-a infectat.
De preferat evita o perioada lactatele (lapte/oua/branza/etc) si bauturile carbogazoase ca sa fi sigur ca poate te-ai muscat mai tare si sa nu fie vreun risc. happy
Cum ar arata sau se manifesta daca s-a infectat se umfla si/sau apare ceva galben in jurul unde este rana.

2 răspunsuri:
| Crytek6 explică:

A curs sange in jur de 5 minute, e destul de serioasa pentru ca am dintii ascutiti

| CrazyRat a răspuns (pentru Crytek6):

Dupa cum am zis m-am taiat cu cutitul si nu s-a infectat si m-am taiat bine happy.
Am evitat mult ceea ce ti-am spus si s-a vindecat fara probleme.
Daca nu iti apare ceva galbui/alb poti sta linistit.
Dar totusi riscul de infectie in gura ii redus datorita salivei. De preferat evita ce ti-am zis cateva zile si ia-o si mai usor cu fumatul pentru orice eventualitate.