| DariaaaAbcd a întrebat:

Acum 2 zile mi-a aparut o umflatura la subrat. Nu se vede cu ochiul liber si ma doare daca intind bratul. Nu este foarte mare insa ma doare la atingere si se simte ca un fel de cos. Ce ar putea fi si ce ar trebui sa fac?
Multumesc :3

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Probabil e un ganglion care poate indica prezenta unei infectii in corp. Du-te la un medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Poate fii un ganglion.
Du-te la medic si vezi de tine, nu mai sta.
Te pup!

| karsivan a răspuns:

La doctor este furuncul si trebuie tratament serios.

| MonnicaM a răspuns:

A avut si sora mea acum ceva timp aceeasi umflatura ca si a ta.A fost la medic si i-a spus ca este de la bic-ul pe care-l folosea pentru epilare, dar si de la deodorant.Din cate imi aduc aminte nu i-a dat nicio crema, pastila.a trebuit doar sa astepte si a trecut de la sine.winking

| lauraalbu a răspuns:

Poate fi un furuncul.

Tratamentul furunculului

Un furuncul poate disparea de la sine. Procesul de vindecare incepe dupa ce nodulul se goleste. Un tratament medical este necesar daca furunculul se mentine mai mult de 2 saptamani, recidiveaza, este localizat la nivelul coloanei sau mijlocului fetei, sau este acompaniat de febra si alte simptome.

Compresele umede calde ajuta golirea unui furuncul, ceea ce grabeste vindecarea. Acasa, le puteti folosi de cateva ori pe zi. Nu uitati in schimb ca temperatura ridicata stimuleaza infectia, deci compresele trebuie sa fie caldute, nu fierbinti. In faza initiala se utilizeaza comprese reci cu dezinfectanti (Cloramina, Rivanol) care vor stimula evolutia furunculului. Se pot administra antibiotice si local, care au un efect benefic in tratament.

Neem-ul (Azadirachta indica) este cel mai bun remediu naturist. Macinati frunze tinere proaspete si aplicati-le zilnic pe zona inflamata. Eficienti sunt si 2-3 catei proaspeti de usturoi, dupa ce ii zdrobiti. Frunzele proaspete de banan amelioreaza durerea si grabesc maturarea furunculului, daca le incalziti usor si legati in jurul zonei bolnave.

Leziunile mari sau adanci au nevoie de o interventie chirurgicala, dar nu incercati niciodata sa stoarceti sau taiati un furuncul deoarece puteti inrautati infectia. Antibioticele sistemice le vin in ajutor celor cu infectii repetate.

Sursa: divahair.ro