| TacBam a întrebat:

acum 2 zile am avut un cosmar in timp ce dormeam si de atunci mi-e cam frica sa adorm deoarece noptile dupa am avut iar cosmaruri. Ele constau in chestii total aleatorii fara sens, adica e un fel de fir logic al visului cu niste imagini neclare si imi era frica de moarte de ceva dar cand m-am trezit nu mai stiam exact de ce. Imaginile pe care le aveam in cap nu prezentau nimic infricosator, dar era asa o frica extrema in subconstient sau ceva...e foarte ciudat si naspa, ma trezesc mereu pe la 4 dimineata si ieri chiar am avut si d-ala cum se numeste sleep paralysis adica m-am trezit si nu ma puteam misca cam 10secunde si mi-era frica de ceva dar nu stiu de ce... ajutor, ce pot face? Nu vreau sa ma duc la psiholog sau ceva chiar nu ma ajuta si dau banii degeaba si am uitat sa mentionez, nu m-am uitat la niciun film horror si nu m-am jucat nimic horror.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| christall a răspuns:

Sa ai o cruciulita sfintita la gat tot timpul, te vei simti protejat (a). Cand ai probleme sa spui in gand rugaciunea inimii: Doamne Isuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul (pacatoasa). Mi-e mi-a spus duhovnicul meu asa: "Daca Dumnezeu este cu noi, nu ne este teama de nimic".

6 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Mergi la un psihiatru pentru adolescenți sau Adulți. Îți va da pastile pentru somn! Nu dai banii degeaba crede Ma

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Tu singura faci sa ai cosmaruri prin gandurile pe care le ai de-a lungul zile sau din cauza unei probleme care te framanta. Este doar un vis ciudat care ar trebui sa dispara daca incetezi sa te mai gandesti la el. Visele nu inseamna nimic si nu ai de ce sa te temi de ele. Nu ai de ce sa iti pui apa sfintita pe tine, crucifixe si sa te inchini ca nu te ajuta cu nimic asa ceva, sunt doar prostii. De-a lungul zilei, incearca sa te porti normal, sa faci ceea ce faci tu, fara sa te mai gandesti la vise.

| Pati2500c a răspuns:

Fa o rugaciune inainte sa dormi, chiar ajuta, daca visezi ceva animale sau oameni infricosatori da cu aghiasma in casa ( pe asta o stiu de la mamaia ), incearca sa iti limpezesti gandurile inainte sa dormi, sa te gandesti la lucruri frumoase, probabil ai avut o perioada grea

| Crosto a răspuns:

Ba fii atent fa-ti cruce la perna o rugaciune etc nu te mai gandi la nimic cand te culci gandeste-te la o plaja cu soare cu fete frumoase etc uita de tot nu te culca tarziu ia-ti un catel o pisica.