| TacBam a întrebat:

acum 2 zile am avut un cosmar in timp ce dormeam si de atunci mi-e cam frica sa adorm deoarece noptile dupa am avut iar cosmaruri. Ele constau in chestii total aleatorii fara sens adica e un fel de fir logic al visului cu niste imagini neclare si imi era frica de moarte de ceva dar cand m-am trezit nu mai stiam exact de ce. Imaginile pe care le aveam in cap nu prezentau nimic infricosator dar era asa o frica extrema in subconstient sau ceva...e foarte ciudat si naspa, ma trezesc mereu pe la 4 dimineata si ieri chiar am avut si d-ala cum se numeste sleep paralysis adica m-am trezit si nu ma puteam misca cam 10secunde si mi-era frica de ceva dar nu stiu de ce... Ajutor, ce pot face? Nu vreau sa ma duc la psiholog sau ceva chiar nu ma ajuta si dau banii degeaba si am uitat sa mentionez, nu m-am uitat la niciun film horror si nu m-am jucat nimic horror.
Vreau parerea a mai multor persoane

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Maxxxi a răspuns:

Incearca sa ai vise lucide..Eu am incercat tutoriale de pe Youtube i am avut vise lucide.Un vis lucid este un vis in care iti dai seama ca visezi si iti poti controla visul.E destul de distractiv dar in acelasi timp ti-ar rezolva problema. Daca in timpul cosmarului iti dai seama ca visezi poti schimba cursul visului dupa bunul tau plac.Eu am vise lucide cand incerc WBTB(metòda pentru vise lucide) si imi controlez visul, merg unde vreau fac ce vreau.In timpul cosmarului, daca iti dai seama ca visezi poti sa te duci in alt loc in vis daca vrei sa continui sa dormi sau daca vrei sa te trezesti doar zici:"Vreau sa ma trezesc.". Creierul te v-a trezi instant.Si sleep-paralysys nu am avut niciodata dar m-am pregatit pentru o astfel de situatie. Poate doar frica de a te culca iti da sentimente negative si te face sa ai cosmaruri.Incearca sa visezi lucid cauta pe Youtube:lucid dreaming tutorial.O sa gasesti destule tutoriale. Daca mai ai nevoie de ajutor poti sa imi raspunzi la raspuns.Sunt activ in fiecare zi.Noroc!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti schimba cosmarul daca la culcare iti pui in cap sa te gandesti la cele mai fericite momente din viata ta, sa visezi la anumite intamplari unde erai fericit, unde radeai, ceva ce iti place