| ÄndrëÿCoolZ a întrebat:

Acum 5 zile un baiat mi-a cazut pe genunchi la fotbal, nu mai puteam sa calc in el si m-au dus niste prieteni acasa, am tinut gheata si nu am crezut ca e ceva grav dar dimineata se umflase si am fost la spital, doctorul mi-a pus ghips si a spus sa stau cu el 2 saptamani, nu a spus nimic mai detaliat, am facut radiografie si nu este nimic rupt, doar inflamat! Au trecut 5 zile de cand am ghipsul, piciorul sa desumflat, pot sa merg perfect dar nu pot tine perfect drept piciorul de indoit nu stiu ca nu am incercat! Este posibil sa am apa la genunchi? Va rog dati-mi niste sfaturi, multumes! PS: Cum sa fac sa ma spal ca e ghips pe aproape tot piciorul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Divy a răspuns:

Apa la genunchi nu apare ca urmare a unei lovituri, dar dacă ai doctorul o să-ți prescrie Aulin (sau ceva în genul) pentru tratare și natural folosind ceai de frunze de țelină consumat cald.
E posibil să fie de la ghips ca piciorul să fi stat prea mult într-o poziție, ai nevoie să forțezi puțin pentru a îl îndrepta.
Uzi prosopul cu apă și apoi pe corp, dai cu săpun, dai cu un prosopul umed din nou și te ștergi cu unul curat.

2 răspunsuri:
| Lukasz a răspuns:

1.Convinge-te singur daca ai sau nu.2.Nu stiu, intreaba medicul! http://www.sfatulmedicului.ro/Afectiunile-genunchiului/apa-la-genunchi_4776 Sanatate multa!

| Roxana_Ștefana_1998 a răspuns:

Ca sa te speli poti folosii un coș de gunoi nou, ca sa acoperi ghipsul să nu îl uzi. Sora mea a avut mâna în ghips 1 lună si asa am procedat, sau cu butele de baie, îl uzi si te speli pe portiunea fără ghips! happy