| andreea350dum a întrebat:

Bună TPU, acum 6 zile am observat sânge la urinare, iniţial am crezut că mi-a venit ciclul dar nu a curs pe moment la urinare şi atât după 6 zile adică azi, am fost la baie şi am observat din nou la urinare din nou sânge, fix când urinez şi mă şterg dau de sânge şi nu ştiu care ar fi cauza...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Posibil rinichi bolnav.
Mergi la medic pentru investigatii.

| Nirvanaaa a răspuns:

Te ustura cumva? Te doare in zona lombara? Sa nu fie vreun calcul renal pe care l-ai eliminat. El fiind tare poate irita tractul urinar creând sângerare. Sau poate ai vreo infecție urinară și ai eritrocite prezente in urina.
Consulta un medic și fa-ți o ecografie de aparat urinar. Daca sunt calculi care au migrat se va vedea acolo. Consulta și un medic. Sângele prezent in urina nu e fiziologic.

| andreea350dum explică (pentru Nirvanaaa):

Nu mă ustură deloc şi da mă doare în zona lombară jos şi în pelvis jos

| andreea350dum explică (pentru Nirvanaaa):

Nişte analize de urină m-ar ajuta cumva?

| Nirvanaaa a răspuns (pentru andreea350dum):

Un sumar de urina ar indica dacă ai eritrocite și leucocite in urina, un numar cu mult depășit de leucocite poate arată dacă ai infecție urinară. Fa și o urocultura sa nu ai infecție urinară cu vreun microb. Urocultura arată dacă ai infecție și cu ce ești infectata.
Eventual fa-ți și o ecografie sa vezi dacă rinichii sunt in regula și dacă nu ai vreun calcul pe traiect. Ca totuși ai dureri lombare dacă erau doar pelvine as fi înclinat doar către infecție urinară.

| Nume6 a răspuns:

Trebuie sa mergi la medicul de familie poti sa ai pietre la rinichi sau infectie urinară, afectiuni care se pot trata cu pastile nu sta așa.

| andreea350dum explică (pentru Nume6):

Problema este că aici la Constanţa nu am medic de familie

| AlinTanase a răspuns:

Cunosc un specialist pe care îl cunosc si mi-a spus ca poți avea pietre la rinichi, infectie urinară poate și cancer dar se poate să mănânci un aliment ce a colorat culoarea urinei precun sfecla deci du-te la medic. Variante nu sunt doar cele scrise de mine, sunt mult mai multe cauze

| Eibogu a răspuns:

Spune despre asta la părinți!
Și la un ginecolog ar fi bine sa pleci

| Sebiqq a răspuns:

Iti recomand sa mergi la un medic, poate fii vorba despre o problema la rinichi. Prezența sângelui în urină, sau hematuria, poate avea două forme: microscopică şi macroscopică. Cea microscopică este detectabilă doar la examenul de urină efectuat de către un laborator de analize. În schimb, hematuria macroscopică este cea care poate fi percepută cu ochiul liber. În această situaţie urina poate avea culoare roz, roşu sau maro. De obicei nu provoacă durere decât atunci când sunt eliminate şi cheaguri. În general hematuria nu asociază alte simptome.