| ionescuandrada2000 a întrebat:

Acum aprox. o luna,nu stiu exact, am tusit cam 2 saptamani. Dupa ce am facut injectii cu Gentamicina, m-am facut bine.Nu peste mult timp, a inceput sa ma usture in gat.Am luat Faringo Sept si nu ma mai usturat(5 pastile). Peste cateva zile, iar ma ustura in gat.Am luat Ampicilina si Trachisan, cam 5 zile si m-am facut bine.Peste cateva zile,iar ma ustura in gat.Am luat Augumentin(pastile).Peste cateva zile,iar ma ustura in gat.Am luat Augumentin(pastile).Peste cateva zile,iar ma ustura in gat.Am luat Augumentin(pastile). Peste cateva zile, iar ma ustura in gat.Am luat Augumentin(pastile).
Acum iar ma ustura! Tratamentul cu Gentamicina l-am mentinut pana a spus doctorul.Nu mai stiu ce sa mai fac!
Va rog din suflet sa-mi spune-ti cat mai repede ce sa fac.Cam in...2-3 min. daca se poate.Va rog! Va dau funda, vot ce vreti voi! Va rog!crying(

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Fa o pauza de medicamente si fa un pui la gratar cu mujdei de usturoi. Dar mult mujdei si concentrat.

| InvertedDeformity a răspuns:

Daca nu ai observa, in aceasta iarna/ primavara si-a facut prezenta un virus nou, care se transmite foarte usor prin aer.Pentru ADN-ul acestui microorganism nu s-a descoperit inca un medicament stabil.Multi s-au vindecat prin tratament, dar si-a reluat activitatea in 1-2 saptamani tot cu aceleasi simptome insotie de unele noi, in urma unei posibile mutatii(febra, dureri de cap, cefalee, dureri ale sinusurile sau tusea seaca).In ultimul timp vad ca s-a linistit aceasta viroza.
Ti-as sugera sa nu iei medicamente foarte puternice, iti pot slabi corpul mai rau ca inainte.Din cate am obesrvat nu ai luat antibiotice, ceea ce este foarte bine.Antibioticele nu au nici un efect asupra virusurilor.Iti vor slabi chiar mai rau organismul, iar daca boala se intoarce, nu cred ca va fi prea placut.Iti recomand sa consumi multe lichide, ceaiuri cu lamaie, sa ai un regim alimentar sanatos si sa consumi multe alimente bogate in fibre, Vitamina C(in special fructe) si incearca pliculetele antigripale de la Coldrex, care pot fi alternate cu Hexoraletten N.
Poti consulta medicul de familie daca nu esti sigura de tratamentul sugerat mai sus.Il poti intreba daca sugestia este buna sau ce retete iti elibereaza el.

| YroxyY a răspuns:

Nu mai lua pastile

| YroxyY a răspuns:

Ajuta daca faci o baie fierbinte cu sare

| ionescuandrada2000 explică (pentru YroxyY):

Am cabina de dus, nu cada.