| Nimeni2323213 a întrebat:

Acum câteva ore mi-am scos o măsea definitiva, care avea suprafață stricata de tot. Doctorul mi-a făcut anestezia, după care a luat un instrument cât de cât ascuțit și a despărțit gingia de măsea și a scos-o. Faza e ca acum locul ma doare foarte tare și sângerez încontinuu.

Alta problema este ca gingia unei masea de lângă s-a desprins și ea. Se regenerează?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Probabil ai scos vata prea repede. Pune un somoiog de vata acolo si tine-o sa nu iese macar un ceas. Daca continua sa sangereze prezinta-te la urgenta unui spital!

| Wr3nch a răspuns:

Doctorul nu ti-a dat si o reteta pentru analgezice?

| Nimeni2323213 explică (pentru Wr3nch):

Nu, mi-a zis ca dacă ma doare sa iau un calmant.

| RobertMoon a răspuns:

Asa am patit si eu dupa ce mi-a scos o masea dentistul acum cateva luni, mi-a curs sange de seara pana a doua zi cam pana la ora 11-12...e normal sa te doara, dar nu e o durere la fel de mare ca atunci cand ai o carie de exemplu, poti lua un antiinflamator gen Adagin 400, Nurofen, Fasconal, Panadol etc...iar despre sangerare eu am tinut in locul acela mult tifon sau servetele si am tinut apasat astfel incat sa fie acel loc acoperit complet pentru a se forma acel cheat care impiedica sangerarea, iar a doua zi cand m-am trezit tot sangeram si nu mi s-a parut prea normal, m-am dus la farmacie, iar doamna de acolo mi-a recomandat sa tin in locul respectiv apa de gura Listerine cool mint, zis si facut, am facut asta, iar dupa 2-3 ore maxim sangerarea a incetat. Gingia se va regenera iti dai seama, cavitatea bucala e locul care se vindeca cel mai rapid din tot organismul. happy

| RobertMoon a răspuns (pentru RobertMoon):

Am uitat sa iti spun sa nu te clatesti cu apa de gura in primele 8-9 ore de la extractie ca sa nu afectezi acel cheag care opreste sangerarea, iar apoi o poti face linistit si sigur se va opri in cele din urma...mie deja in 2 luni mi s-a astupat gaura de la masea de zici ca nu a existat nimic niciodata acolo, sa nu mananci chestii gen seminte, orez, pufarine, grau, secara, ovaz deoarece sigur o sa patrunda in gaura aia si va fi greu sa o indepartezi, dar daca totusi intra ceva foloseste o periuta de dinti calduta si nu apasa prea tare, bafta!