| delonia a întrebat:

Acum o luna am avut probleme cu laptopul. Am reinstalat windows-ul si dupa au inceput sa apara problemele: dura 30 de min cel putin sa se deschida, isi dadea restart si uneori dura ceva sa se inchida. Pe langa toate astea se bloca de foarte multe ori iar eu il inchideam fortat. Dupa toate astea intr-o zi mi-a aparut o avertizare sa fac back-up pentru ca mi s-a stricat hard-ul si sa nu il mai deschid pana nu rezolv problema. Mi s-a spus ca hard-ul s-a stricat din cauza ca il inchideam fortat de multe ori. Acum intrebarea mea este: hard-ul este stricat si tb sa cumpar unul nou sau se poate repara cumva? Daca da in ce consta reparatia, cat ar costa? (si unde as putea sa il duc?- Bacau) a si daca cineva s-a bagat in seama si mi l-a deschis fara ca eu sa stiu, desi acolo spunea sa nu-l deschid a afectat cu ceva hard-ul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cristi_Stroe_1995 a răspuns:

Reparatia unui hard consta in general in formatarea lui pentru a scapa de toate directoarele "bad" ("rele") Am avut si eu o problema cu hard-ul si m-a costat ~30 lei. Daca ai un CD de instalare windows poti sa il formatezi singur(a) fara niciun cost. Trebuie mentionat ca formatarea consta in stergerea integrala a TUTUROR informatiilor de pe hard.

| delonia explică (pentru Cristi_Stroe_1995):

Asta nu e o problema ca pierd tot, doar ca imi este frica sa nu stric ceva...

4 răspunsuri:
| delonia explică:

Scuze ca am pus la sanatate intrebarea. Scriam de pe telefon si probabil am dat click pe sanatate in loc de tehnologie

| xFluing a răspuns (pentru delonia):

Nu se strica nimic din moment ce ti-am spus eu.

| Cristi_Stroe_1995 a răspuns:

Parerea mea ar fi sa montezi hardul intr un cititor de hdd extern sa copiezi toate fisierele importante pentru tine si sa il schimbi deoarece si eu am intampinat aceasta problema la hdd-ul meu si nu se putea repara pentru ca exista o fisura pe discul hardului si windowsul chiar daca este licentiat sau piratat tot iti pica la un momentdat asa ca nu merita reparatia