| Jdjrjrjrdndnfn a întrebat:

Buna TPU.Acum un an am fost lovita cu mingea de un coleg de clasa, pe partea stanga a capului si de atunci am stari de ameteala, vedere incetosata, dureri de cap dar mai rare, si am dureri puternice in "creier" Poate fi grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Aceste simptome nu pot fi legate de o lovitua cu mingea, chiar daca atunci ai fost in coma sau ai suferit o operatie pe creier. In plus, o sa inveti in clasa a unsprezecea ca creierul nu are receptori de durere, deci nu te poate durea in creier, asa ceva este absolut imposibil. Simptomele descrise de tine arata ca probabil ai nevoie si de ochelari, majoritatea fiind simptome oculare. Exista posibilitatea sa ai si o sinuzita, dar cu siguranta ai si o problema psihologica (probabil te-ai speriat de la lovitura cu mingea si de la spitalizare si ai ramas cu sechele). Discuta initial cu psihologul scolii, te va ajuta sa treci peste sperietura.

| Jdjrjrjrdndnfn explică (pentru Brigaela):

Dupa ce m-a lovit cu mingea nu m-am dus la spital, deci nu e la fel cum zici tu...dar merci oricum happy

| Brigaela a răspuns (pentru Jdjrjrjrdndnfn):

Daca nu ai fost in coma si nu ai fost spitalizat, inseamna ca lovitura a fost una minora si nu aveai cum sa ramai cu sechele. Dupa cum spuneai tu ca ai ramas cu probleme dupa lovitura, se intelegea ca a fost ceva cu adevarat dramatic, nu o lovitura minora si lipsita de importanta. Nu m-am gandit ca pur si simplu exagerezi un eveniment lipsit de orice risc, te-am crezut pe cuvant.

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Batut la cap, cu mingea... Hmmmmmm...
Este explicatie plauzibila pentru faptul ca, in mai mult de un an nu ti-a venit in minte sa mergi la doctor...
E clar ca ai ramas cu urme serioase!

| Jdjrjrjrdndnfn explică (pentru Bula):

Stiu, si ma 5em ca deja e prea tarziu sad dar asta e...soartawinking

| Bula a răspuns (pentru Jdjrjrjrdndnfn):

Daca mai esti in stare sa scrii aici, atunci situatia nu este inca pierduta!
Insa trebuie sa faci URGENT investigatii de specialitate (neurologica, RMN /CT) pentru clarificare.
Chiar daca nu se amelioreaza, dar macar sa fie tinuta problema sub control.
In caz ca neglijezi in continuare, problema se poate agrava foarte rapid la orice moment si poate deveni ireversibila!

| Jdjrjrjrdndnfn explică (pentru Bula):

Problema e ca parintii mei nu vor sa ma duca la medic, si ei cred ca nu am nimic grav...straight face

| Bula a răspuns (pentru Jdjrjrjrdndnfn):

Mergi la medicul scolii si spune-i problema si simptomele.
El te va putea evalua in primul rand si va decide daca ai nevoie de un control de specialitate sau nu.
Daca va considera, el va vorbi si cu parintii tai, sa le lamureasca.

| GoldenZenith a răspuns:

E înnorat și ploua, nu pot sa ghicesc acum in stele ce ai tu acolo.
Mergi la medic happy fă-ți un rmn, eventual.

| Bogdan26E a răspuns:

Mergi la un RMN

| Raigel_Calindor_2000 a răspuns:

Du-te la doctor!
Daca nu-i de la minge sigur e de la ceva muult mai grav!

| Raigel_Calindor_2000 a răspuns:

Du-te la doctor!
Daca nu-i de la minge sigur e de la altceva numai un doctor poate sa iti raspunda la asta.